24.9 C
Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, 2024

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 74-68: Έπαιξε με τη… φωτιά αλλά δεν κάηκε (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ, για τη δεύτερη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague, ωστόσο πήρε τη νίκη που ήθελε με 74-68.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζαν να «καθαρίζουν» εύκολα το παιχνίδι αλλά έμπλεξαν χωρίς κανέναν λόγο και κινδύνευσαν ακόμα και με ήττα, ωστόσο τελικά κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση των Λιθουανών και να συλλέξουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στη νέα Ευρωλίγκα, έχοντας πλέον ρεκόρ 1-1, όπως και οι αντίπαλοί τους οι οποίοι στην πρεμιέρα είχαν νικήσει την Μπαρτσελόνα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, από τις πρώτες κατοχές φάνηκε ότι η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αποφασισμένη να κάνει τη διαφορά. Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν εύστοχοι από μακρινή απόσταση όμως έφθειραν τους αντιπάλους τους και σιγά-σιγά άρχισαν να ξεφεύγουν «χτυπώντας» και στο «ανοιχτό» γήπεδο. Στο 9' το σκορ ήταν 16-6 και ο κόουτς Τρινκιέρι κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι Πειραιώτες ήταν μπροστά 21-6 κι όλα έδειχναν ότι θα ακολουθούσε ένα εύκολο βράδυ.

Η αλλαγή στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν δραματική όμως είναι αλήθεια ότι η Ζαλγκίρις κατάφερε να... τραβήξει τους γηπεδούχους στο επίπεδό της κι άρχισαν να υποπίπτουν σε πολλά κι αβίαστα λάθη τα οποία δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο και μάλιστα οι Λιθουανοί άρχισαν να μαζεύουν κάπως την κατάσταση, έστω κι αν παρέμεναν ιδιαίτερα άστοχοι -με τους Πειραιώτες πάντως να μην πηγαίνουν πίσω σε αστοχία-. Η ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα πάντως πήγε προηγούμενη με διαφορά έντεκα πόντων (35-24) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και συνέχιζε να ελέγχει την κατάσταση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το μπάσκετ που παιζόταν κι από τις δύο ομάδες παρέμεινε κακό κι αυτό ήταν κάτι που αναμφίβολα βόλευε τη Ζαλγκίρις. Τόσο ο Πετρούσεφ όσο και ο Ράιτ «φορτώθηκαν» με τέσσερα φάουλ και κάπως έτσι πάτησε παρκέ ο Μουσταφά Φαλ για πρώτη φορά μετά από πέντε μήνες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλησιάσει 48-41 για «κόβοντας» τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό για πρώτη φορά και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 52-43.

Το σκηνικό δεν έμελλε να αλλάξει ούτε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε την πρωτοπορία στο σκορ, με τη Ζαλγκίρις να μην τα παρατάει πάντως και με τρία διαδοχικά τρίποντα του Σιρβίντις να πλησιάζει στους πέντε πόντους (64-59) και με τους φίλους των γηπεδούχων να «βράζουν» για ένα διαιτητικό σφάλμα σχετικό με το χρονόμετρο. Ένα τρίποντο του Φρανσίσκο στο 39' έφερε το ματς στους δύο πόντους (67-65) κι έβαλε... φωτιά, ωστόσο οι κυπελλούχοι Ελλάδας έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 74-68.

ΟΙ ΔΥΟ ΠΥΛΩΝΕΣ: Ο Εβάν Φουρνιέ και ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν οι δύο παίκτες που βγήκαν μπροστά και «καθάρισαν» για τον Ολυμπιακό. Ο Γάλλος σούπερ σταρ σημείωσε 15 πόντους και ο Βούλγαρος πάουερ φόργουορντ πρόσθεσε 17 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ο Σιρβίντις σημείωσε 17 με πάρα πολλές προσπάθειες όμως.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολύ άστοχες και οι δύο ομάδες τόσο στις προσπάθειες δύο και τριών πόντων, όσο και στις ελεύθερες βολές. Έστω και με μικρή διαφορά πάντως οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν τη «μάχη» των ριμπάουντ και τελικά επιβίωσαν από ένα... θρίλερ που τίποτα δεν προμήνυε ότι θα εξελισσόταν.