23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – Βίρτους 74-69: «Αλύγιστος» έκαμψε τους Ιταλούς και «βλέπει» τετράδα (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός παρά την απουσία του Τόμας Ουόκαπ... επιβίωσε χάρη στην ψυχωμένη του εμφάνιση και νίκησε με εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο τη Βίρτους Μπολόνια με 74-69, σε παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι Πειραιώτες πλέον έχουν ρεκόρ 17-11 και συγκατοικούν με τους Ιταλούς, έχοντας υπέρ τους την ισοβαθμία και δικαιούνται να κάνουν όνειρα για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, συγκατοικώντας στην πεντάδα με τη Φενέρμπαχτσε και τη Βίρτους που πλέον όμως είναι από κάτω.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, τα απανωτά λάθη των παικτών του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα μαρτυρούσαν ότι ψάχνονταν λόγω της απουσίας του Τόμας Ουόκαπ. Εκείνοι της Βίρτους το εκμεταλλεύτηκαν και προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς 6-12, ωστόσο ο Κάνααν είχε μπει πατώντας πολύ καλά στο παρκέ του ΣΕΦ και ήταν εκείνος που κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ, μειώνοντας μάλιστα με τρίποντο σε 21-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Φαλ.

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου βρήκε τους Πειραιώτες να δυσκολεύονται πολύ στην πλευρά της επίθεσης, καθώς έμοιαζαν να τα περιμένουν όλα από τον ΜακΚίσικ ο οποίος φόρτωσε τον Λούντμπεργκ με τρία φάουλ και τον έστειλε νωρίς στον πάγκο, όμως ήταν μόνος και οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ξεφύγουν για πρώτη φορά με οκτώ (24-32, 14'), αναγκάζοντας τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Η αντίδραση ήταν ένα μικρό σερί 4-0 για το 28-32, πριν ακολουθήσει ένα 5-0 των Ιταλών για το 28-37, όμως τότε αντέδρασαν οι «ερυθρόλευκοι» και πλησίασαν 33-37 στο 18'. Το σύνολο του Μπάνκι προηγήθηκε ακόμα και με δώδεκα (34-46), πριν κλείσει το ημίχρονο με 37-46 χάρη σε τρίποντο του εξαιρετικού Παπανικολάου.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού ξεκίνησε με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο κι ένα γρήγορο 8-0 στο πρώτο τετράλεπτο έφερε το 45-46 κι έβαλε «φωτιά» στο «μουδιασμένο» μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο ΣΕΦ στο 24'. Η άμυνα των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν εξαιρετική, οι φιλοξενούμενοι τα είχαν εντελώς χαμένα και οι γηπεδούχοι όχι μόνο προσπέρασαν αλλά ξέφυγαν και με διαφορά επτά πόντων (55-48), έχοντας κάνει επιμέρους σκορ 18-2! Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 57-51 και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πια τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά των Πειραιωτών οι οποίοι με κλέψιμο και καλάθι του Ράιτ έστειλαν τη διαφορά στους οκτώ (61-53) στο 33' και ήταν το μεγάλο φαβορί για το ροζ φύλλο αγώνα. Η άμυνα των γηπεδούχων παρέμενε «μέγγενη» και με τρίποντο του ΜακΚίσικ προηγήθηκαν 68-57 στο 37' και ήταν «αγκαλιά» με τη σπουδαία επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν 71-67 στο τελευταίο λεπτό όμως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και η κόρνα της λήξης βρήκε θριαμβευτή τον Ολυμπιακό με 74-69.

Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ: Ο Κώστας Παπανικολάου βγήκε μπροστά για να καλύψει το κενό του Ουόκαπ και πραγματοποίησε μία αρχηγική εμφάνιση με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και σπουδαίες άμυνες. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Κάνααν με 12 πόντους και ο Φαλ με 11. Για τους ηττημένους ο Σεννγκέλια με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν απελπιστικά μόνος για να αλλάξει τη μοίρα τους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δύο ήταν τα κομβικά σημεία στα οποία ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να είναι καλύτερος και να πάρει τη μεγάλη νίκη. Το πρώτο η επικράτησή του στα ριμπάουντ με 38-32 και το δεύτερο το ποσοστό στα τρίποντα, τελειώνοντας το ματς με 8/20 και 40%, έστω κι αν ήταν άστοχος στις βολές με 16/29, την ώρα που οι Ιταλοί στις αντίστοιχες κατηγορίες είχαν 7/24 τρίποντα και 12/15 βολές.