16.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Βίρτους 63-79: Νέα «βαριά» ήττα για τις «ερυθρόλευκες» (vid)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε εύκολα από τη Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ με 79-63, σε αγώνα της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας Γυναικών.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας δεν έχουν κάνει ακόμα σεφτέ και βρίσκονται στην τελευταία θέση του γκρουπ τους, την ώρα που στην Ελλάδα παραμένουν πρώτες και αήττητες. Από την άλλη οι Ιταλίδες βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-3 και κυνηγούν την πρόκριση. Αξίζει να σημειωθεί ότι την προσεχή Παρασκευή (9/12, 21.00), τα τμήματα ανδρών των δύο ομάδων θα παίξουν για την Ευρωλίγκα στο ίδιο γήπεδο!

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι παίκτριες του κόουτς Ζίμπαρτς ήταν εξαιρετικές στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 26-22, πηγαίνοντας μάλιστα προηγούμενος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 42-40.

Ωστόσο στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο δεν κατόρθωσαν να συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο και σκοράροντας μόλις 21 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο υπέστησαν τη «βαριά» ήττα με 79-63.

Για την ελληνική ομάδα διασώθηκαν οι Σταμολάμπρου και Γκούσταφσον οι οποίες σημείωσαν από 21 πόντους, ενώ για τις νικήτριες η Λάκσα ηγήθηκε με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.