30.6 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 81-55: «Περίπατος»… πλεονεκτήματος κι έτοιμος για ντέρμπι (pics+vid)

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στη Βιλερμπάν και νίκησε με 81-55 στο ΣΕΦ, σε αγώνα της 31ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς να έχουν στη σύνθεσή τους τον Μουσταφά Φαλ ο οποίος έμεινε εκτός λόγω ίωσης, ενώ δεν βρισκόταν στη δωδεκάδα και ο Αϊζάια Κάναν. Παρ' όλα αυτά νίκησαν πανεύκολα και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 22-9, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα κι εξασφαλίζοντας παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Από την άλλη οι Γάλλοι «έπεσαν» στο 8-23 και παραμένουν ουραγοί.

Το ξεκίνημα των νταμπλούχων ήταν εξαιρετικό, καθώς επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους και σιγά-σιγά άρχισαν να χτίζουν διαφορά μέσω των πολλών αιφνιδιασμών οι οποίοι τους έδιναν εύκολους πόντους. Κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους (22-7), πριν λήξει το δεκάλεπτο με 22-13.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακή και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου φτάνοντας στο +16 (29-13), ωστόσο στη συνέχεια ένα «νεκρό» διάστημα έξι λεπτών επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 29-24. Σ' εκείνο το σημείο ο ΜακΚίσικ έδωσε λύσεις για το 35-24 και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 37-29.

Ο Ολυμπιακός δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα και γι' αυτόν τον λόγο σοβαρεύτηκε και κυριάρχησε απόλυτα στο τρίτο δεκάλεπτο. «Έσφιξε» την άμυνά του η οποία πήρε βαθμό κοντά στο άριστα και με επιμέρους σκορ 19-10 κατάφερε να ξεφύγει με 56-39 στο 30' και να τελειώσει τα όποια όνειρα έκαναν οι φιλοξενούμενοι για να πετύχουν κάτι καλό στο ΣΕΦ.

Η τελευταία περίοδος είχε αποκτήσει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα στο παρκέ και δίχως το παραμικρό πρόβλημα έφτασαν στη νίκη με 81-55.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ... ΙΣΟΥΣ: Αρκετοί παίκτες του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικοί στον αγώνα με τη Βιλερμπάν. Οι καλύτεροι ήταν οι Σακίλ ΜακΚίσικ, Τόμας Ουόκαπ και Κώστας Παπανικολάου, με τους Πειραιώτες να βλέπουν και τους έντεκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να σκοράρουν. Από το «ναυάγιο» των ηττημένων διασώθηκε ο Ομπασοχάν με 12 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σ' ένα παιχνίδι που κρίθηκε με τόσο μεγάλη διαφορά, είναι προφανές ότι και στις κατηγορίες των στατιστικών, οι νικητές ήταν πολύ καλύτεροι σε όλους τους τομείς. Στο μοναδικό στοιχείο που υπερτερούσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν στα τρίποντα, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα άστοχος, αλλά κάλυψε την κακή του βραδιά με φοβερό ποσοστό στα δίποντα.