23.4 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός-Ρεάλ 78-79: Η Ευρωλίγκα του Γιουλ! (vids+pics)

Ο Σέρχιο Γιουλ έκανε το αδιανόητο! Γύρισε τη σειρά με την Παρτιζάν... με την πονηριά του για να πάει η Ρεάλ στο Final Four και στον τελικό με τον Ολυμπιακό σκόραρε απέναντι στον Μουσταφά Φαλ στα 3.2" για τη λήξη, για να προσθέσει με 79-78 η «Βασίλισσα» το 11ο «πετράδι» στη συλλογή της απέναντι στους «ερυθρολεύκους», που δεν εξαργύρωσαν μια εκπληκτική σεζόν στην Ευρωλίγκα με την κούπα.

Τα μακρινά σουτ του Κάναν στο ξεκίνημα ήταν ένας πολύ καλός οιωνός για τον Ολυμπιακό έναντι της θετικής αρχής του Γκος στην άλλη πλευρά, με την άμυνα των «ερυθρολεύκων» όμως να σταματά ακόμη και την προσπάθεια του Ταβάρες να επιβληθεί στη ρακέτα, παρότι έπαιρνε τα φάουλ των ψηλών του Μπαρτζώκα, δίνοντας καλές επιλογές είτε σε σετ παιχνίδι είτε στο ανοικτό γήπεδο για το «διπλό» σκορ με καλάθι του ώριμου παρότι άστοχου από μακριά Βεζένκοφ (24-12 στο 8'). Ο Ματέο επιστράτευσε άμεσα την... παλιά φρουρά της Ρεάλ με τον Χεζόνια, με συνέπεια ένα σερί 0-5, που μετρίασε τη ζημιά για την ομάδα του (24-17).

Μπορεί οι «Μερένχες» να μην έδιναν την μπάλα χαμηλά με συνέπεια στον Ταβάρες, όπως ίσως θα όφειλαν με «φορτωμένους» τους ψηλούς του Ολυμπιακού, αλλά τα μακρινά σουτ των Σέρχι και Χεζόνια ανέτρεψαν την κατάσταση κι έδωσαν προβάδισμα κοντά στα μέσα της δεύτερης περιόδου με ένα 5-14 ως επιμέρους σκορ (29-31 στο 14'). Ο ΜακΚίσικ και ο Μπολομπόι εμφανίστηκαν ως «παράγοντες Χ» δίπλα στις προσπάθειες του Σλούκα να δημιουργήσει, βάζοντας έτσι αντίβαρο στα αντίπαλα μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα το... Χ στο ημίχρονο (45-45).

Ο εκπληκτικός από μακριά Κάναν έδωσε στον Ολυμπιακό νέα πνοή στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, φέρνοντας διαφορά πέντε πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου (57-52). Η «ζώνη» του Ματέο, όμως, και οι πρωτοβουλίες που ανέλαβε ο Γκος αμέσως μετά ισορρόπησαν την κατάσταση με επιμέρους 2-7 για τη «Βασίλισσα», που ισοφάρισε, για να απαντήσουν με ΜακΚίσικ και Σλούκα οι Πειραιώτες και να μπουν προπορευόμενοι στην καθοριστική, πια, τελευταία περίοδο (63-59).

Ο τρομερός Βεζένκοφ οδηγούσε τον Ολυμπιακό στην τελευταία περίοδο, βρίσκοντας το χέρι του στο μακρινό σουτ και ανεβάζοντας το δείκτη στο +7 με έξι λεπτά για το φινάλε (74-67). Ο Κοζέρ, όμως, «φώναξε» παρών για τη Ρεάλ με τα δικά του τρίποντα και οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να «ταΐσουν» τον Ταβάρες, κρατώντας την απόσταση στους τέσσερις πόντους, για να μειώσει με τρίποντο σε 78-77 ο Ροντρίγκεθ στα 46" για την εκπνοή. Ο Φαλ αστόχησε στη ραβέρσα του και ο Γιουλ, αφού πρώτα οι γηπεδούχοι έδωσαν το τέταρτο φάουλ τους, ευστόχησε μπροστά στον Γάλλο με 3.2" για τη λήξη για το 78-79. Ο Σλούκας πήρε το τελευταίο σουτ για την νίκη του Ολυμπιακού, ωστόσο αστόχησε και η Ρεάλ πανηγύρισε το 11ο ευρωπαϊκό της.

Δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 78-79

ΔΙΚΗ ΤΟΥ Η ΚΟΥΠΑ: Θα μας επιτρέψετε, παρότι στον τελικό υπάρχουν άλλοι που κράτησαν όρθια τη Ρεάλ, να δώσουμε το δικό μας βραβείο MVP στον Σέρχιο Γιουλ, που σκόραρε μόλις δύο πόντους, που ισούνταν με την κούπα. Με το φάουλ εκείνο στον Πάντερ, που προκάλεσε... χαμό, γύρισε τη σειρά με την Παρτιζάν στα playoffs, και το σουτ στα 3.2" μπροστά στον Φαλ επιβεβαίωσε την... πολυποίκιλη προσφορά του σε αυτή την κούπα για την ομάδα της Μαδρίτης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι απόλυτης ισορροπίας, οι 10/15 βολές του Ολυμπιακού, με δύο χαμένες στα τελευταία δευτερόλεπτα, έναντι των 9/11 της Ρεάλ, έμελλε να γείρουν την πλάστιγγα στο τέλος.