19.2 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Ρεάλ 73-60: Θρίαμβος με άμυνα «γρανίτη» και ξανά στην κορυφή (vids)

Ο Ολυμπιακός με μεγάλο του «όπλο» την άμυνα νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ με 73-60 κι «έπιασε» ξανά κορυφή, υπερτερώντας στην ισοβαθμία των τεσσάρων ομάδων.

Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά από είκοσι αγώνες έχει ρεκόρ 13-7 και διπλασίασε τις επιτυχίες του απέναντι στη «Βασίλισσα». Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν ξανά στην κορυφή, καθώς λόγω καλύτερης διαφοράς πόντων στέκονται ψηλότερα τόσο από τους Ισπανούς και τους Καταλανούς της Μπαρτσελόνα, όσο κι από τη Φενέρμπαχτσε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποφασισμένοι να προσπαθήσουν αρχικά να περιορίσουν τους Μαδριλένους και να ψάξουν το προβάδισμα αρχικά μέσα από την καλή τους άμυνα. Κατάφεραν να πετύχουν σε αρκετά καλό βαθμό και προηγήθηκαν 19-12, μ' ένα τρίποντο του Χεζόνια να διαμορφώνει το 19-15 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το ξεκίνημα του δεύτερου κομματιού της αναμέτρησης βρήκε τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» ένα σερί και να προσπερνούν με 22-21, ωστόσο ξανά οι Πειραιώτες βρήκαν τις λύσεις που ζητούσαν μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα. Σταμάτησαν τα «όπλα» της ομάδας του Τσους Ματέο και σιγά-σιγά έφτιαξαν τη διαφορά που επιθυμούσαν. Με τρίποντο του Ουόκαπ μάλιστα στην εκπνοή του ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 36-28 κι έμοιαζε να έχει τον πρώτο λόγο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου φάνηκε ότι ο στόχος των πρωταθλητών Ελλάδας ήταν να συνεχίσουν με την ίδια επιτυχημένη συνταγή. Οι Ίβηρες προσπάθησαν να πλησιάσουν και μείωσαν 45-40, ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 7-0 για τους «ερυθρόλευκους» που εκτόξευσαν τη διαφορά στους 12 πόντους (52-40), κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ του ΣΕΦ. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 54-44 και ο Ολυμπιακός είχε πια ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο δεν υπήρχε ο παραμικρός λόγος να αλλάξει το αγωνιστικό πλάνο της ομάδας του κόουτς Μπαρτζώκα. Και γιατί να συνέβαινε αυτό άλλωστε από τη στιγμή που απέδιδε σε εξαιρετικό βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να πλησιάσουν και να αγχώσουν την ελληνική ομάδα και στο 36' ένα δίποντο του Σλούκα έστειλε τη διαφορά στους 13 πόντους (63-50), με τον Ολυμπιακό να κρατάει πια τη νίκη στα χέρια του. Πράγματι δεν έδειξε τάσεις αυτοκτονίας και η κόρνα της λήξης τον βρήκε θριαμβευτή με 73-60.

ΤΟ «ΕΡΓΑΛΕΙΟ»: Ο Τόμας Ουόκαπ δεν είναι εδώ και καιρό ρολίστας για τους πρωτοπόρους της Ευρωλίγκας. Είναι ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές. Στον αγώνα με τη Ρεάλ έπρεπε να βγει μπροστά στο σκοράρισμα και το έκανε σημειώνοντας 18 πόντους. Κάλυψε με αυτόν τον τρόμο και τη μέτρια βραδιά του Βεζένκοφ ο οποίος ναι μεν πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων αλλά ήταν άστοχος στα τρίποντα με 0/6. Από το «ναυάγιο» των ηττημένων -που βέβαια ήρθαν στην Ελλάδα χωρίς τους Ροντρίγκεθ, Ουίλιαμς-Γκος και Αμπάλδε-, διασώθηκε ο Ταβάρες με 12 πόντους, αν κι αυτός «πνίγηκε» στην άμυνα των Πειραιωτών.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός δεδομένα έχτισε πάνω στην εξαιρετική του άμυνα, ήταν καλός στα δίποντα με ποσοστό μεγαλύτερο του 50%, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με τη σπάνια αστοχία της Ρεάλ στα τρίποντα (έμεινε κάτω ακόμα κι από το 15% πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.) έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.