33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Ολυμπιακός-Προμηθέας 116-73: Πάτησε «γκάζι» στη 2η και… μη τον είδατε (pics,vids)

Ο Προμηθέας εμφανίστηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά έως και το+45 (!), κάνοντας πολύ εύκολα το 1-0, νικώντας κάπως έτσι με 116-73 τον Προμηθέα στο ΣΕΦ. Η πρώτη περίοδος έληξε με 24-19 επί του Ολυμπιακού. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ. Από το (10') έως τη λήξη οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σερί 92-54 και έφτασαν άνετα στη νίκη. Για τον Ολυμπιακό οι Ντόρσεϊ και Μακίσικ είχαν από 18 και 17 αντίστοιχα. Αντίθετα, από τους Πατρινούς ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Νίκος Γκίκας με 15 πόντους (5/7 τριπ.). Επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι την Τετάρτη (1/6, 19:30) στην Πάτρα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με καμία εκ των δύο ομάδων να ξεφεύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων. Μόνο στο τέλος του δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενα καλάθια ξέφυγε με +6. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 24-19.

Στη δεύτερη περίοδο είχαμε την έκρηξη των γηπεδούχων. Μπήκαν φουριόζοι και ξεκίνησαν με ένα σερί 18-2, με τους Σλούκα και Μακίσικ να αναλαμβάνουν δράση επιθετικά. Το σκορ ήταν 42-21 στο (16΄) με τον Προμηθέα να είναι αρκετά κακός στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μην βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Ο Δημήτρης Αγραβάνης μετά το καλό του πρώτο δεκάλεπτο χάθηκε στην άμυνα του Ολυμπιακού και με τους «ερυθρόλευκους» να πετυχαίνουν 5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, ξέφυγαν με το+21 του ημιχρόνου. Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου, ήταν 29-13, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με το σκορ 53-32 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός δεν εφησύχασε. Αντίθετα αύξησε τη διαφορά μέχρι και το +45 στο (29') με το σκορ στο 87-42. Ο Προμηθέας έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και η τελευταία περίοδος έμοιαζε με τυπική διαδικασία. Το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 89-46.

Έτσι και έγινε. Ο Ολυμπιακός συντήρησε τη διαφορά δεν πανικοβλήθηκε και έφτασε πολύ εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα, που του δίνει και το 1-0 με τη σειρά να μεταφέρεται πλέον στην Πάτρα την Τετάρτη. Με τον Προμηθέα όμως, αν θέλει να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, να πρέπει να δείξει πιο σοβαρό πρόσωπο στη άμυνα.

ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ: Σακίελ Μακίσικ. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν σταθερός και πάλι. Σημείωσε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, με 2 κλεψίματα και ήταν από τους «πρωτεργάτες» του ξεσπάσματος του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Πιο χαρακτηριστικές όμως ήταν τα ποσοστά σε δίποντα (80%) και τρίποντα (50%). Πραγματικά εξωπραγματικά νούμερα, που δείχνουν και την ανυπαρξία του Προμηθέα στην άμυνα.