32.3 C
Δευτέρα, 1 Ιουλίου, 2024

Ολυμπιακός-Προμηθέας 93-65: Δεν ίδρωσε και πέρασε τελικό! (pics,vids)

Οι "ερυθρόλευκοι" πάτησαν "γκάζι" από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά, προηγήθηκαν μέχρι και με 28 πόντους διαφορά και εν τέλη νίκησαν τον Προμηθέα 93-65, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Super Cup. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τις αργές επιστροφές των Πατρινών στην άμυνα, βρήκε έτσι αρκετούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και όταν μπήκαν και τα τρίποντα η "σεμνή τελετή" έλαβε τέλος. Στον αντίποδα, ο Προμηθέας έδειξε καλή εικόνα επιθετικά στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, προσφέροντας και θέαμα, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός. Ο Βεζένκοφ είχε 19 πόντους για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεχώρισε ο Τρέβις Σίμπσον, με 16 πόντους και 4 τρίποντα.

Με γρήγορο ρυθμό και ωραίο θέαμα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να παίρνει νωρίς στο (4΄) ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων. Όμως ο Προμηθέας επέστρεψε με ωραίες φάσεις και μείωσε στο -1, 13-12. Οι "ερυθρόλευκοι" όμως, με τον Βεζένκοφ να ξεκινάει "ζεστός", συντήρησαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με το δεκάλεπτο να λήγει 23-19 υπέρ τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να εκμεταλλεύεται τις κακές επιστροφές στην άμυνα των παιχτών του Προμηθέα. Με αυτόν τον τρόπο βρήκε εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά και στο +15, πιο συγκεκριμένα. Οι Πειραιώτες σημείωσαν 14 πόντους στον αιφνιδιασμό, έναντι μόλις δύο της ομάδας του Μάκη Γιατρά. Ο Βεζένκοφ ήταν εντυπωσιακός στο ημίχρονο, όπου είχε ήδη 14 πόντους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 47-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Ο Προμηθέας άρχισε να δυσκολεύεται περισσότερο να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όταν δε ξεκίνησε να αστοχεί και στα τρίποντα (όπως του Κουλμπόκας  στο πρώτο ημίχρονο), άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ. Πέραν του Βεζένκοφ, ο Πίτερς άρχισε να αναλαμβάνει περισσότερα επιθετικά καθήκοντα και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο +21. Το σκορ της περιόδου ήταν 69-48.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Ο Ολυμπιακός άρχισε να κάνει και συντήρηση, ενόψει του τελικού με τον Παναθηναϊκό και κάπως έτσι έφτασε στην άνετη επικράτηση, που επιβεβαιώνει την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται ήδη η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

X FACTORS: Σάσα Βεζένκοφ και Άλεκ Πίτερς. Τα δύο "4αρια" της ομάδας ουσιαστικά, έκαναν τη διαφορά. Σκόραραν εντός ζωγραφιστού αλλά και από μακριά, δείχνοντας ότι θα είναι από τα καλύτερα δίδυμα στην Ευρώπη φέτος, ειδικά έξω από τα 6.75.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δύο ήταν τα κύρια στοιχεία της άνετης επικράτησης του συνόλου του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός είχε 20 παραπάνω πόντους στο "ζωγραφιστό" έναντι του Προμηθέα, 42-22. Επίσης οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 23 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, χαρακτηριστικό δείγμα για το πόσο κακές ήταν, ανά διαστήματα, οι επιστροφές των Πατρινών.