21.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Προμηθέας 92-75: «Ξεμπούκωμα» και τώρα… διαβολοβδομάδα (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός των αρκετών επιθετικών προβλημάτων στους αγώνες της Ευρωλίγκα, έδωσε θέση σε μια ομάδα με πλουραλισμό απέναντι στον Προμηθέα, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να «ξεμπουκώσουν» και να επικρατήσουν άνετα με 92-75 για την πέμπτη νίκη σε έξι αγώνες στην Basket League προτού έρθει η νέα «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκα με Μακάμπι και Ερυθρό Αστέρα, την ίδια ώρα που οι Πατρινοί υπέστησαν τη μόλις δεύτερη ήττα τους κι έμειναν στο 4-2.

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε, όπως και σε άλλα ματς, να ακουμπήσει την μπάλα στον Φαλ, παίρνοντας όμως κι άλλες λύσεις, όπως τα μακρινά σουτ του Πίτερς, που άρχισαν να τον απομακρύνουν από τους Αχαιούς στα πρώτα έξι λεπτά (17-9). Με την ικανότητα, όμως, του Ρέινολντς να σκοράρει, την οργάνωση του Κόνιαρη και τις «μάχες» του Ετσενίκε, ο Προμηθέας βρήκε αντίδραση κι έκλεισε σε διαφορά καλαθιού την πρώτη περίοδο (19-17).

Ο Μπαρτζώκας είδε να έρχονται λύσεις από τον πάγκο και, μάλιστα, τον Τανούλη να... μαθαίνει αρκετά από όσα είχε υποστεί την προηγούμενη αγωνιστική στην Πυλαία και να γίνεται πρωταγωνιστής, είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας, για να έρθει η πρώτη διψήφια διαφορά στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (34-23). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν ρυθμό με τον Κάουαν να παίρνει πρωτοβουλίες, αλλά οι επιπλέον λύσεις του Λούντζη δίπλα στον Παπανικολάου και τα μακρινά σουτ του Ουόκαπ έως το ημίχρονο, κράτησαν τη διαφορά για τους «ερυθρολεύκους» (51-39).

Οι γκαρντ του Ολυμπιακού έκαναν τη διαφορά στην αρχή της τρίτης περιόδου σε ένα σχήμα με Ουόκαπ, Κάναν και Μπραζντέικις, που ανέβασε τη διαφορά πολύ γρήγορα πάνω από τους 20 πόντους, προκαθορίζοντας ουσιαστικά την πορεία του αγώνα (64-43 στο 24'). Ο Φαλ και ο Πίτερς πήραν ξανά σειρά στη ρακέτα, για να συνεχίσει να έχει καλό επιθετικό ρυθμό η ομάδα τους, αναχαιτίζοντας άνετα την προσπάθεια του Χέιλ να παρουσιάσει ψήγμα αντίδρασης για τον Προμηθέα (76-57).

Οι πρωταθλητές Ελλάδας άρχισαν να... κατεβάζουν δικαιολογημένα ταχύτητα στη διάρκεια της τελευταίας περιόδου, αν και ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ, ζητώντας σοβαρότητα, αφού είδε τους Χέιλ και Κάουαν να βρίσκουν χώρο για δικές τους πρωτοβουλίες και να μειώσουν περισσότερο για τον Προμηθέα (85-70 στο 35'). Γκος και Φαλ, όμως, έβαλαν... θαυμαστικό με σερί 7-0 ως απάντηση, με τον τεχνικό τους να βάζει στο παρκέ και τον Πάπας, ενώ ο 17χρονος Γρηγόρης Πρέκας μπήκε στη «μάχη» από τον Παπαθεοδώρου, για να λήξει το παιχνίδι στο +17 του Ολυμπιακού (92-75).

Δεκάλεπτα: 19-17, 51-39, 76-57, 92-75

ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ: Ο Τόμας Ουόκαπ αποτελεί μια σταθερή αξία για τον Ολυμπιακό και από τη δική του απόδοση εξαρτώνται πολλά. Ο νατουραλιζέ γκαρντ της Εθνικής το απέδειξε και αυτή την φορά το απέδειξε με 20 πόντους, σκοράροντας 4/4 δίποντα και 4/5 τρίποντα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός είχε πέντε παραπάνω κατοχές (14-3 επιθετικά ριμπάουντ, 16-10 λάθη) και, μαζί, σκόραρε με συνέπεια και με 35/66 σουτ εντός παιδιάς έναντι 22/56 του Προμηθέα, κάτι που εξηγεί κατατοπιστικά το τελικό +17.