22.6 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Προμηθέας 91-77: Πιστός στο ραντεβού με εντυπωσιακό Πετρούσεφ (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Προμηθέα,  έφτασε σε μια άνετη νίκη με 91-77 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ώστε να κατακτήσει το δεύτερο τρόπαιό του τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «ξέσπασε» στο τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στον Προμηθέα και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει αύριο (18/2, 19:00) τον Παναθηναϊκό.

Για τους νικητές, πέντε παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Φίλιπ Πετρούσεφ να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ 11 πρόσθεσε ο Μουστάφα Φαλ.

Το Ματς:

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τους Τόμας Ουόκαπ και Ίγκνας Μπραζντέικις να ξεκινούν πολύ καλά, πήρε μια καλή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (23-15). Από την άλλη πλευρά, για τον Προμηθέα ο Άντονι Κάουαν ήταν εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο με 10 πόντους.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Κάμερον Ρέινολντς πήρε το προβάδισμα (29-30) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Από εκεί και πέρα ο Φίλιπ Πετρούσεφ ανέλαβε δράση για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 4 πόντους μπροστά (40-36).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός «ξέσπασε», έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ και «άνοιξε» την διαφορά (70-55) ώστε να θέσει τις βάσεις για την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν την κατάσταση και έφτασαν σε μια άνετη νίκη-πρόκριση με 91-77.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Τα 20 λάθη της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν αρκετά ώστε να μην μπορέσει να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.