21.5 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Ολυμπιακός-Παρτιζάν 98-94 (κ.α. 85-85): Ο… μάστορας της παράτασης (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός σ' ένα ψυχοβγαλτικό παιχνίδι νίκησε την Παρτιζάν 98-94 στην παράταση (κ.α. 85-85) σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, έμειναν πίσω επίσης με διψήφια στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι πήγε στην παράταση όμως εκεί η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα... επιβίωσε και πήρε τη νίκη που τον έφερε στο 2-2, ρίχνοντας το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο 1-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το «παρών» στο ΣΕΦ έδωσαν ο παλαίμαχος μπασκετμπολίστας και θρύλος των Πειραιωτών Ζάρκο Πάσπαλι, αλλά και ο εκτελεστικός διευθυντής της διοργάνωσης, Ντέγιαν Μποντιρόγκα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν στοχευμένο καθώς ήταν εμφανής η πρόθεσή τους να «χτυπήσουν» κοντά στο καλάθι έχοντας τον Φαλ ως «πολιορκητικό κριό», με τον Γάλλο να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες σκοράροντας, δημιουργώντας και σταματώντας στην άμυνά τους αντιπάλους του. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα και στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν 28-21 έχοντας απόλυτη ευστοχία (8/8) από τη γραμμή των βολών.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να βγάλουν αντίδραση αλλά οι Πειραιώτες είχαν σταθερά τις απαντήσεις και μπορούσαν να διατηρούν το προβάδισμα ακόμα και με διψήφιες διαφορές που έφτασαν ακόμα και στους 12 πόντους (43-31), πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 49-43, αν και ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερο προβάδισμα.

Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν εφιαλτική για την ελληνική ομάδα, καθώς οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Σμάιλαγκιτς «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 2-16 και προηγήθηκαν 59-51 στο 26', υποχρεώνοντας τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ, με τον Σέρβο ψηλό πάντως να έχει χρεωθεί με τέσσερα φάουλ και να έχει πάει υποχρεωτικά στον πάγκο. Ωστόσο η... κατηφόρα συνεχιζόταν και η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφτασε μέχρι τους 14 πόντους (53-67). Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 59-69 και οι πρωταθλητές Ελλάδας αναζητούσαν ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την αντεπίθεσή του και μέσα σ' ένα λεπτό στην τέταρτη και τελευταία περίοδο μείωσε στους έξι πόντους (63-69), βάζοντας «φωτιά» στο ΣΕΦ και τοποθετώντας και τον κόσμο του στην εξίσωση. Οι Σέρβοι φανερά τα είχαν χαμένα και στο 36' ένα κάρφωμα του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (73-75) και πλέον όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες, με το μομέντουμ να είναι στην πλευρά των νταμπλούχων Ελλάδας. Τρεις βολές του Λαρεντζάκη στο 38' «έγραψαν» το 79-79. Ο Σμάιλαγκιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 79-82 όμως με τέσσερις βολές από Παπανικολάου και Λαρεντζάκη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 83-82 και μετά από λάθος του Πάντερ πήραν και την κατοχή στα 6''. Νέες βολές του Λαρεντζάκη «έγραψαν» το 85-82, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν έκαναν φάουλ και στην εκπνοή ο Νάναλι με τρίποντο πέτυχε το 85-85 κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στην παράταση, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν «χτυπήματα» προσπαθώντας η μία ομάδα να βγάλει την άλλη νοκ-άουτ. Τελικά τα κατάφερε ο Ολυμπιακός να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 98-94 και να πάρει μία σπουδαία νίκη, αποφεύγοντας μία «άσχημη» ήττα.

Ο ΗΡΩΑΣ: Ο Γιάννουλης Λαρεντζάκης βγήκε μπροστά στα δύσκολα και τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, κάνοντας τη διαφορά για τους νικητές. Εξαιρετικός και ο Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Λεντέι και ο Πάντερ πέτυχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο ο κορυφαίος ήταν ο Σμάιλαγκιτς με 16, μένοντας όμως στο παρκέ μόλις για 16 λεπτά λόγω προβλήματος με φάουλ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στη νίκη για δύο λόγους. Ο πρώτος ήταν η κυριαρχία στα ριμπάουντ με 38 έναντι 31 και ο δεύτερος ότι ήταν αποτελεσματικός από τη γραμμή των βολών με 33/36 και παράλληλα έφθειρε τους Σέρβους οι οποίοι στο τέλος... ξέμειναν από παίκτες.