32.3 C
Δευτέρα, 1 Ιουλίου, 2024

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 83-65: Με το μυαλό στο Κάουνας (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ απέναντι στον ΠΑΟΚ αλλά έκανε την δουλειά αφού έφτασε στη νίκη με 83-65 και στο 1-0 για τα ημιτελικά της Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν πια τώρα την προσοχή τους στο Final Four του Κάουνας όπου θα αντιμετωπίσουν τη Μονακό στον ημιτελικό.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με τρία εύστοχα τρίποντα πήρε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (9-14). Από εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προσπέρασε (17-16) αλλά το τρίποντο του Τζέιλεν Ράιλι έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (17-19).

Στη δεύτερη περίοδο το ρεσιτάλ από την περιφέρεια για τον «Δικέφαλο του Βορρά» συνεχίστηκε (11/21 τρίποντα), με τον Ράιλι να είναι ο πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους (9 πόντους και 4 ασίστ) και έτσι να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 3 πόντων (42-45). Από την άλλη πλευρά, ο Άλεκ Πίτερς πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ σε μόλις 10 λεπτά συμμετοχής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ρυθμό, «έσφιξαν» την άμυνα και με ωραίες συνεργασίες στην επίθεση κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και να χτίσουν μια διαφορά 11 πόντων (63-52) με επιμέρους 21-7.

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα που έχτισαν στην τρίτη περίοδο και παρότι μέχρι το ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ, έφτασαν τελικά σε μία άνετη νίκη με 83-65.

MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Ο Ολυμπιακός αφού δεν βρήκε ρυθμό από το τρίποντο, κατάφερε να βρει λύσει από μέση ή κοντινή απόσταση (23/33 δίποντα 69%) και να εξασφαλίσει τη νίκη.