29.7 C
Παρασκευή, 21 Ιουνίου, 2024

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 100-70: Άνετος πριν «κλειδώσει» το πλεονέκτημα (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός πατούσε το γκάζι... όποτε ήθελε και με τον ΠΑΟΚ, πήρε άλλη μια νίκη στην Basket League με «κατοστάρα» (100-70) και τις έκανε 20 σε ισάροθμους αγώνες, αντιδρώντας μετά την ήττα στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν και κάνοντας διαχείριση δυνάμεων εν όψει μιας «διαβολοβδομάδας», όπου θα «κλειδώσει» το πλεονέκτημα έδρας, την ίδια στιγμή που ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν χάθηκε κιόλας, αφού με 11-8 παρέμεινε στην 5η θέση και σε απόσταση μιας νίκης από την ΑΕΚ, την οποία μπορεί να προσπεράσει στο κρίσιμο ματς της προτελευταίας αγωνιστικής στην Πυλαία.

Η σκοπιμότητα δεν φαινόταν να αποτελεί βασικό χαρακτηριστικό του αγώνα στα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να παίζουν σε ανοικτό ρυθμό, να σκοράρουν κατά ριπάς από μακριά και αυτό να προσφέρει επί της ουσίας μια ισορροπία για 8.5 λεπτά, με εναλλαγές στο σκορ και τον Ολυμπιακό μπροστά με 23-22 σε εκείνο το σημείο. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της πρώτης περιόδου, ωστόσο, Σλούκας και Βεζένκοφ ανέλαβαν για ένα σερί 7-0, με το οποίο ήρθε ένα καλό κλείσιμο για τους «ερυθρολεύκους» (30-22).

Οι γηπεδούχοι, σε μια επανάληψη πολλών αγώνων τους, έφεραν από τον πάγκο τους Ουόκαπ, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Μπλακ και Μπολομπόι σταδιακά, σκληραίνοντας την άμυνά τους και καταφέρνοντας μέσα σε 4.5 στη δεύτερη περίοδο, αφού πήρε και το σκοράρισμα από αρκετούς, να προηγηθεί με διαφορά 19 πόντων (42-23). Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα έως το ημίχρονο, αφού ο Ολυμπιακός δεν... πάτησε το γκάζι πολύ, ο ΠΑΟΚ ευστόχησε για πρώτη φορά σε σουτ εντός παιδιάς στο δεκάλεπτο με τον Πόλεϊ στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι Πάπας-Μπολομπόι συνεργάστηκαν εκπληκτικά για ένα κάρφωμα, που έκλεισε το ημίχρονο στο 49-30.

Με τον Βεζένκοφ να βρίσκει νωρίς στην τρίτη περίοδο επιθετικό ρυθμό, η διαφορά νομοτελειακά έφτασε και στο +20 για τους γηπεδούχους (57-37 στο 24'). Οι παίκτες του Τακιανού, ωστόσο, είχαν επίσης πολύ καλύτερες επιδόσεις, ειδικά από μακρινή απόσταση, με τους Αμερικανούς να παίρνουν ουκ ολίγες προσπάθειες εύστοχες και τους Ράιλι, Πόλεϊ και Χαντς να σκοράρουν διαδοχικά, για να μειώσει στο -12 ο «Δικέφαλος του Βορρά», πριν από το καλάθι του Μπλακ για το 66-52 του δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα... τιμώρησαν τους αντιπάλους τους για την αντίδρασή τους αυτή με ένα επιμέρους 9-3, που επανέφερε τη διαφορά στους 20 πόντους μέσα σε τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο (75-55), αλλά δε σταμάτησε εκεί το «βομβαρδισμό», με τους Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Πίτερς να είναι ασταμάτητοι και σε... χρόνο ντετέ να την «εκτοξεύουν» στις παρυφές των 30 πόντων, όταν έξαλλος πήρε τάιμ άουτ ο Τακιανός (92-63 στο 38'). Η κατάσταση φυσικά δε θα άλλαζε, οι γηπεδούχοι έψαχναν τον Πάπας χωρίς εκείνος να ευστοχήσει, οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν πως όσο κι αν προσπαθούσαν οι αντίπαλοί τους ήταν ομάδα άλλου επιπέδου, με την «κατοστάρα» να έρχεται (100-70).

Δεκάλεπτα: 30-22, 49-30, 66-52, 100-70

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ: Ο Σάσα Βεζένκοφ κάνει τα πράγματα να δείχνουν... τόσο απλά και για αυτό είναι ίσως ο MVP της φετινής Ευρωλίγκα. Το έκανε για ακόμη μια φορά με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, όπου σημείωσε 26 πόντους με 5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 4/6 βολές, μαζί με πέντε ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα για ισάριθμα λάθη σε σχεδόν 21 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά στα σουτ εντός παιδιάς ήταν σημαντική με 35/59 για τον Ολυμπιακό και 23/58 για τον ΠΑΟΚ, με το +30 των «ερυθρολεύκων» με βάση  τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι λογικό.