31.1 C
Σάββατο, 22 Ιουνίου, 2024

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 92-86: «Ερυθρόλευκη» κυριαρχία, 2-0 και «αγκαλιά» με τον τίτλο (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 92-86, στο ΣΕΦ, στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ της Basket League κι έκανε το 2-0 στη σειρά, ψάχνοντας πλέον ακόμα μία νίκη για να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το «μπρέικ» στον πρώτο αγώνα στο ΟΑΚΑ, δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και κατόρθωσαν να φτάσουν σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη που τους δίνει την ευκαιρία να πλησιάσουν στον τίτλο.

Από την άλλη οι πρωταθλητές Ευρώπης βρίσκονται με την «πλάτη στον τοίχο» και ψάχνουν αντίδραση αρχικά στον τρίτο τελικό της Δευτέρας (10/7) μπροστά στο κοινό τους, ενώ πλέον χρειάζονται πλέον τρεις σερί επιτυχίες για να στεφθούν εκείνοι πρωταθλητές και κάτι αντίστοιχο είχε πετύχει η ΑΕΚ το 2002 κόντρα στους Πειραιώτες.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με αλλαγμένα τα 4/5 της αρχικής τους πεντάδας σε σχέση με τον πρώτο τελικό. Αυτή η μικρή έκπληξη απέδωσε καρπούς, καθώς είχαν το προβάδισμα από την αρχή, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι «χτυπούσαν» κυρίως μέσα από τη ρακέτα, φθείροντας τους αντιπάλους τους. Μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και τους επτά πόντους (17-24), πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 21-24.

Η δεύτερη περίοδος έμοιαζε για μεγάλο χρονικό διάστημα αρκετά με την πρώτη και μάλιστα το «τριφύλλι» κατόρθωσε έχοντας πολλές επιθετικές λύσεις να ξεφύγει στο 16' με διαφορά οκτώ πόντων (28-36). Τότε όμως οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και με σερί 10-0 προσπέρασαν 38-36, με το πρώτο ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με 38-39 και όλα προμήνυαν ντέρμπι και στο δεύτερο μισό.

Το τρίτο δεκάλεπτο περιελάμβανε ένα «εκρηκτικό» ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Κάνααν βρήκε ρυθμό και με εννιά πόντους έστειλε τους Πειραιώτες στο +7 (50-43) για πρώτη φορά, αναγκάζοντας τον κόουτς Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ στο 23'. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ του ΣΕΦ κι ανανέωναν διαρκώς τις επιθέσεις τους, ευστοχώντας στη συνέχεια, με τον Ουόκαπ να «γράφει το 60-46 στο 27' και πλέον υπήρχε αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 62-55 και παρά την «πράσινη» αντίδραση το φαβορί ήταν ξεκάθαρα οι κυπελλούχοι Ελλάδας.

Η διαφορά είχε παγιωθεί γύρω στους δέκα πόντους και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων για να τη «μαζέψουν» και να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, αυτό δεν συνέβαινε και στο 36' ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 79-72 με μία βολή του Πετρούσεφ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την κόρνα της λήξης, παρά την ένταση που υπήρξε στα 38,2'' για το τέλος και οι γηπεδούχοι επικράτησαν 92-86 κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Ο «ΠΥΡΓΟΣ» ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΕΣ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν ο άνθρωπος στον οποίο στηρίχθηκαν οι νικητές, με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ουίλιαμς-Γκος με 19 πόντους, 16 πρόσθεσε ο Κάνααν και 15 ο Πίτερς. Για τους ηττημένους ο Λεσόρ με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ έμοιαζε σε κάποιες στιγμές απελπιστικά μόνος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το συγκρότημα του κόουτς Μπαρτζώκα κυριάρχησε σε δύο πολύ σημαντικούς τομείς που έμελλε να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ του. Στους πόντους μετά από επιθετικά ριμπάουντ και στους πόντους από λάθη αντιπάλου, φτάνοντας στη νίκη για το 2-0.