33.3 C
Σάββατο, 22 Ιουνίου, 2024

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 85-88: «Επτάστερο»… μπρέικ και όλα θα κριθούν στο ΟΑΚΑ (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός άλωσε το ΣΕΦ με 88-85 και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών των πλέι οφ της Basket League, με τον τίτλο πλέον να κρίνεται την Παρασκευή (14/6, 21.15).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν πίσω το πλεονέκτημα έδρας, καθώς απέφυγαν για δεύτερη φορά την ήττα και το τέλος της σεζόν, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» πέταξαν στα σκουπίδια τη μεγάλη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι και πρέπει να «σπάσουν» ξανά την έδρα του «τριφυλλιού».

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο δίλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 5-0 κι ανάγκασαν νωρίς-νωρίς τον κόουτς Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν αρκετά καλή και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις όχι μόνο ανέκαμψαν αλλά προσπέρασαν κιόλας, παρ' όλα αυτά με σερί 6-0 στο φινάλε της εναρκτήριας περιόδου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 22-17 κι έμοιαζε να έχει το μομέντουμ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους Πειραιώτες να σκοράρουν με άνεση τόσο από κοντά, όσο κι από μακριά αλλά κι από τη γραμμή των βολών φθείροντας τους αντιπάλους τους και καταφέρνοντας να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά πόντων για πρώτη φορά (39-29, 16'). Παρ' όλα αυτά το «τριφύλλι» έβγαλε μίας μορφής αντίδραση και μείωσε 47-41, όμως με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ το πρώτο μέρος έληξε με 51-44, καθώς στην εκπνοή ο Γκραντ ευστόχησε σχεδόν από το κέντρο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός προσπάθησε μέσω της άμυνάς του να ξαναμπεί στο ματς και τα κατάφερε καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο δέχθηκε μόλις τρεις πόντους και στο 26' πλησίασε 54-52. Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν ότι οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα και προσπέρασαν 54-56, με τις δύο ομάδες πλέον να εναλλάσσονται στο σκορ κι ένα τρίποντο του Κάνααν στην εκπνοή διαμόρφωσε το 64-64 στο 30' κι όλα ήταν ανοιχτά.

Ο Ναν είχε «ζεσταθεί» στο τέταρτο δεκάλεπτο και με διαδοχικούς δικούς του πόντους έστειλε τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά στο +6 (71-77) στο 35', αναγκάζοντας τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αν και ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να αντιδράσει, ένα κάρφωμα του Λεσόρ στο 36' τον έφερε μπροστά με οκτώ (73-81) και ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» πήρε ξανά τάιμ άουτ. Σ' εκείνο το χρονικό σημείο οι Πειραιώτες «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και πλησίασαν 80-83 και αυτήν τη φορά ο Αταμάν πήρε τάιμ άουτ στο 38'. Στο τελευταίο δίλεπτο οι δύο ομάδες φάνταζαν να προσπαθούσαν να χαρίσουν η μία τη νίκη στην άλλη. Ο Κάνααν αστόχησε σε δύο ελεύθερα τρίποντα για την ισοφάριση με το σκορ 83-86 και στη συνέχεια ο Ναν έχασε δύο βολές. Στα 9'' ο Γκος ευστόχησε μόνο στη μία βολή για το 84-86. Ο Γκραντ ήταν ψύχραιμος και με δύο δικές του βολές με μερικά δέκατα να έχουν κυλήσει σημείωσε το 84-88. Ο Παπανικολάου κέρδισε τρεις βολές αλλά αστόχησε στις δύο και στην εκπνοή το σουτ πίσω από το κέντρο δεν είχε τύχη και το τελικό 85-88 έφερε το 2-2 στη σειρά και το πρωτάθλημα θα κριθεί σε πέμπτο ματς.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Κέντρικ Ναν ήταν εντυπωσιακός με 25 πόντους και ήταν ασταμάτητος, χωρίς να κοστίσουν οι δύο χαμένες βολές λίγο πριν το φινάλε. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Γκραντ με 15 πόντους και μεγάλες άμυνες, αλλά και ο Λεσόρ επίσης με 15 πόντους. Οι ηττημένοι είχαν ξανά πλουραλισμό στο σκοράρισμα με τον Λαρεντζάκη να είναι εξαιρετικός με 13 πόντους αλλά όχι αρκετός, την ώρα που ο Μιλουτίνοφ δεν μπόρεσε να γίνει επιδραστικός.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός βρήκε πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό (16-6) και παράλληλα σούταρε καλά από το τρίποντο (9/17) και με «όπλο» την άμυνά του στην επανάληψη έφυγε με το διπλό.