24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 81-65: «Κόκκινη» κυριαρχία και φουλ για κούπα (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε με 81-65 απέναντι στον Παναθηναϊκό, στον δεύτερο ημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξάγεται στην Κρήτη.

Οι πρωταθλητές και κυπελλούχοι Ελλάδας έκαναν ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο επικράτησαν 29-10 και χάρη σε αυτό πήραν τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό όπου τους περιμένει ήδη το Περιστέρι, το οποίο νωρίτερα έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό.

Παράλληλα αυτή ήταν η ενδέκατη διαδοχική επικράτηση των Πειραιωτών απέναντι στον Παναθηναϊκό σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς έχουν να ηττηθούν από το Νοέμβριο του 2021.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν φανερό ότι οι δύο ομάδες είχαν προετοιμαστεί αρκετά καλά για το σπουδαίο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν τον Σάσα Βεζένκοφ να είναι «ζεστός» και ηγήθηκε με 14 πόντους στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, την ώρα που για τον Παναθηναϊκό απαντούσε ο Πάρις Λι. Οι «αιώνιοι» συμβάδιζαν στο σκορ και στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν προβάδισμα 22-19.

Η δεύτερη περίοδος όμως ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Κι αυτό συνέβη διότι η second unit των Πειραιωτών συνάντησε προβλήματα από την άμυνα των «πράσινων» οι οποίοι χωρίς να εντυπωσιάζουν επιθετικά βρήκαν πόντους ακόμα και σε ανοιχτό γήπεδο μετά από κλεψίματα και στο τέλος του ημιχρόνου το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς είχε περάσει εκείνο μπροστά με 40-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να στήνει «πάρτι» και στις δύο πλευρές του παρκέ και να «τρέχει» σερί 17-0 σ' ένα πεντάλεπτο και να προσπερνάει με 52-40, κυριαρχώντας απόλυτα κι αναγκάζοντας τον κόουτς Ράντονιτς να πάρει από -σχετικά νωρίς τα δύο από τα τρία τάιμ άουτ που δικαιούται στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Πειραιώτες τα έβαζαν όλα από την περιφέρεια και με επιμέρους σκορ 20-1. Σ' εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση αρχικά ανάμεσα στον Κάνααν και τον πάγκο του Παναθηναϊκού και στη συνέχεια μεταξύ του Παπανικολάου και του ΑγραβάνηΣτο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού στα Δύο Αοράκια έγραφε 64-50 και οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Το μόνο που έπρεπε πλέον να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να υπερασπιστεί τη διαφορά που είχε «χτίσει». Αυτό έκανε δίχως ιδιαίτερο κόπο, καθώς οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ποτέ ξανά να πλησιάσουν και αν αγχώσουν τους αντιπάλους τους. Κάπως έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τους «ερυθρόλευκους» νικητές με 81-65 και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης όπου θα συναντήσουν το Περιστέρι.

Η ΤΡΙΠΛΕΤΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ: Ο Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ξανά ο κορυφαίος της ομάδας του και είχε άξιους συμπαραστάτες τον Αϊζάια Κάναν με 14 πόντους και τον Κώστα Παπανικολάου με 15. Για τους ηττημένους ο Πάρις Λι ξεχώρισε με 16 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός ήταν φανερό ότι είχε αποφασίσει να «ζήσει» και να «πεθάνει» με τα τρίποντα. Από τη στιγμή που βρήκε ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο έβλεπε σαν... βαρέλι το αντίπαλο καλάθι και τελείωσε τον ημιτελικό με ποσοστό κοντά στο 40% (14//37).