17.4 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52: Οδοστρωτήρας! (vids)

Ο Ολυμπιακός... γέμισε το οπλοστάσιο και αγρίεψε και στον σημερινό τρίτο τελικό των πλέι οφ "κατάπιε" τον Παναθηναϊκό. Το 75-52 έκανε το 2-1 για τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι χρειάζονται μια νίκη για τον τίτλο, με το ραντεβού των δύο να ανανεώνεται για το βράδυ της Πέμπτης (15/6, 21.15)) στο ΟΑΚΑ. Αμυνα για σεμινάριο έπαιξε ο Ολυμπιακός, ρεσιτάλ ωριμότητας από τον Σλούκα σε οργάνωση και επιθετικές επιλογές, κυριαρχία του Φαλ στις ρακέτες και του Ολυμπιακού συνολικά στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός, με τον Βεζένκοφ και την αρχική πεντάδα, μπήκε φουριόζος στο ματς και προηγήθηκε δύο φορές με +7, 7-0 και 11-4. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε πλάνο, βελτίωσε την άμυνα, είδε τον Λι να οργιάζει μπροστά και σερ οργάνωση και σε σκορ, βρήκε μακρινό σουτ και από τον ήρωα του πρώτου ματς Πονίτκα και όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά με το 18-19 του δεκαλέπτου έδειξε... προθέσεις.

Ο Ολυμπιακός έκανε ίδια είσοδο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά αυτή τη φορά με πολύ μεγαλύτερη διάρκεια. Η "φρέσκια" πεντάδα, με Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πίτερς και Μπολομπόι έβγαλε μεγάλη ενέργεια, ειδικά στην άμυνα, βρήκε πιο εύκολα καλάθια πιάνοντας ανοργάνωτο τον Παναθηναϊκό και με σερί 18-2 μέχρι το 17' πήγε στο 36-21

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε κάνοντας δικό του το τελευταίο τρίλεπτο και "μάζεψε" τη διαφορά μέχρι το 36-28 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Πανανικολάου που αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού στο πρώτο μέρος αλλά είχε ρυθμό και στο 24' πήγε στο 44-30.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε πρόσκαιρα μέχρι το 44-36, όμως οι "ερυθρόλευκοι" με τον Σλούκα να οργανώνει με μυαλό σωστές επιθέσεις, να εκμεταλλεύεται τον Φαλ, αλλά και να σκοράρει και με την άμυνα να βγάζει ενέργεια και να έχει κλείσει τα συστήματα του Παναθηναϊκού, πήγε στο 57-40 στο 29'30'' και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 57-41.

62-41

ΦΥΤΙΛΙ: Ο Ολυμπιακός ήθελε ένα... τσαφ για να πάρει μπρος και το βρήκε στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου από τον Σακίλ ΜακΚίσικ. Ο αμερικανός ήταν ο πρώτος που έβαλε το νερό στο αυλάκι πριν πάρει τη σκυτάλη ο εντυπωσιακός σε διάρκεια σήμερα Κώστας ΣΛούκας για τα... περαιτέρω.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός ήταν... ένα λάθος σήμερα μετά το πρώτο δεκάλεπτο και τα συνολικά 19 λάθη που έκανε σε τέτοιο ματς κατέστησαν απαγορευτική οποιαδήποτε διεκδίκηση.