23.4 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 74-61: Πήραν πρωτιά και πλεονέκτημα οι “ερυθρόλευκες” (pics)

Την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 Γυναικών και παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας στα play off του πρωταθλήματος εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κυριάρχησε κατά κράτος του Παναθηναϊκού, επικρατώντας με 74-61 και κάλυψε με το παραπάνω την ήττα με 1 πόντο που είχε χάσει στον πρώτο αγώνα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε δυναμικά, καθώς εκμεταλλεύτηκε το μούδιασμα του Παναθηναϊκού και είχε πάρει μια καλή διαφορά (8-2) στο 4’. Όμως από κει και μετά οι «πράσινες» αντέδρασαν άμεσα και με ένα επιμέρους 2-9 πήραν κεφάλι στο σκορ με 10-11 στο 7’ από το τρίποντο της Αλέιν. Από κει και μετά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με ένα σερί 5-0 με Μπράουν και Χριστινάκη, αλλά το Τριφύλλι αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 17-16.

Οι γηπεδούχες μπήκαν με… φόρα στη δεύτερη περίοδο, καθώς κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο και στο 14’ βρέθηκαν στο +8 (26-18), ενώ κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά σε διψήφια διαφορά (30-18), τρέχοντας 13-2 στο 16’. Η Παυλοπούλου διέκοψε το αρνητικό σερί, αλλά Βίτολα και Χριστινάκη είχαν πάρει… φωτιά και έτσι ο Ολυμπιακός έκλεισε προηγούμενος με 39-25, με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 22-9.

Οι «ερυθρόλευκες» κρατούσαν εύκολα τη διψήφια διαφορά τους και στην τρίτη περίοδο, μιας και στο 24’ ήταν στο +13 (43-30), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφερε την κατάσταση στα χέρια του. Με ένα επιμέρους 2-6, οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη μείωσαν σε 45-36 στο 27’ και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 50-49.

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2023-2024 / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην τελευταία περίοδο, όπου στο 34' κρατούσαν τη διαφορά που είχαν "χτίσει" με 60-51, ενώ έφτασαν ξανά το σκορ σε διψήφια επίπεδα (68-55) στο 37', μιας και οι "πράσινες" δεν μπόρεσαν ποτέ να μπουν στο παιχνίδι και έτσι οι Πειραιώτισσες πήραν τη νίκη και το πλεονέκτημα έδρας με σκορ 74-61.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-61
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Τηγάνης-Τσάνταλη
Δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49,74-61
Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 9, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 8, Καρλάφτη 2, Χριστινάκη 20(2), Βίτολα 20(2), Κολλάτου, Τόμπιν 9.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 13(3), Παυλοπούλου7(1), Τσβίτκοβιτς 6, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 7(1), Τζοουνς 14(1), Αλέιν 10, Χαιριστανίδου 2.