17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 73-70: Διά πυρός και σιδήρου (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός τα... χρειάστηκε κόντρα στον Παναθηναϊκό αλλά νίκησε 73-70 κι άνοιξε το σκορ στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζονται για να κατακτήσουν τον τίτλο και το νταμπλ, με τον δεύτερο τελικό να είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ την προσεχή Πέμπτη (8/6, 21.15).

Όσον αφορά το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και με μπροστάρη τον Μιχάλη Λούντζη ο οποίος σημείωσε πέντε πόντους «έτρεξε» ένα γρήγορο σερί 10-0 για να αναγκάσει τον κόουτς Σερέλη να πάρει τάιμ άουτ στο 3'. Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε ξεκινήσει πολύ «ζεστός» από κοντινή και μακρινή απόσταση και χάρη σε διαδοχικά δικά του καλάθια εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (26-10), πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 26-14.

Από άποψη ποιότητας η δεύτερη περίοδος ήταν επιεικώς μέτρια. Κι αυτό διότι ήταν φανερό ότι οι άμυνες κυριαρχούσαν κι έβαζαν δύσκολα στις επιθέσεις, με την επιθετική παραγωγικότητα να πέφτει κατακόρυφα και να επωφελείται ο Παναθηναϊκός ο οποίος πλησίασε στους πέντε (36-31) στο τελευταίο λεπτό πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση για χαλάρωση και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 41-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους «πράσινους» να κυριαρχούν και να πλησιάζουν με σερί 7-0 στον πόντο (41-40), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι. Σ' εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες ξύπνησαν και με ηγέτη τον Ουόκαπ «έχτισαν» εκ νέου μία διψήφια διαφορά και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 61-48 και φαινόταν ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρισκόταν «αγκαλιά» με τη νίκη και το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Και στο τελευταίο κομμάτι του ντέρμπι το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν καλύτερο και μ' επιμέρους σκορ 8-1 πλησίασε στους έξι πόντους (62-56, 34'), υποχρεώνοντας τον κόουτς των Πειραιωτών να καλέσει τάιμ άουτ. Το ντέρμπι συνεχιζόταν καθώς στο 38' το σκορ ήταν 65-61. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με τρίποντο του Γκριγκόνις πέρασαν μπροστά με 66-65 στο 39', βάζοντας «φωτιά». Δύο βολές του Ουόκαπ όμως έφεραν ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με 67-66 κι ακολούθως ένα κάρφωμα του Φαλ έφερε το ματς στο 69-66 με κάτι περισσότερο από ένα λεπτό να απομένει. Με κάρφωμα του Παπαγιάννη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 69-68, όμως ακολούθησαν δύο βολές του Σλούκα για το 71-68. Ο Γκριγκόνις με δύο βολές έφερε ξανά το παιχνίδι στον πόντο (71-70), με 6,9'' να απομένουν. Ο Σλούκας με δύο βολές στα 6,2'' «έγραψε» το τελικό 73-70, με τον Λι να δέχεται τάπα στην εκπνοή.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΚΑΙ Ο... ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΗΣ: Ο Σάσα Βεζένκοφ ηγήθηκε για τους νικητές σημειώνοντας 20 πόντους και πραγματοποιώντας άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ουόκαπ με 13 πόντους και 7 ασίστ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Μάριους Γκριγκόνις ξεχώρισε με 17 πόντους, δίχως να αποδειχθούν αρκετοί για να αλλάξουν τη μοίρα της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σ' ένα ισορροπημένο παιχνίδι όπου τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η διαφορά στις τελικές πάσες με τον Ολυμπιακό να έχει 22 και τον Παναθηναϊκό 15 έμελλε να παίξει σημαντικό ρόλο και να γείρει την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.