17.1 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 71-65: Αφεντικό και στην Ευρώπη… με Μωυσή κι έτοιμος για τετράδα! (pics)

Ο Ολυμπιακός συνήλθε γρήγορα, μετά το καλύτερο ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, είχε τον Μόουζες Ράιτ σε «οργιώδη» κατάσταση, κάνοντας τη διαφορά στις δύο ρακέτες στο τελευταίο δεκάλεπτο και «διπλασίασε» τις νίκες επί των «πρασίνων» στην Ευρωλίγκα με 71-65, βάζοντας «θεμέλια» τετράδας και μετατρέποντας την υπόθεση του πλεονεκτήματος έδρας, με τους δύο «αιωνίους» στο 18-11, σε μια τρομερή «μάχη» έως το τέλος.

Η νευρικότητα ήταν έκδηλη από το ξεκίνημα στις δύο πλευρές, με πολλές χαμένες μπάλες και το ρυθμό να απουσιάζει, κάτι που έμοιαζε να ευνοεί τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με τον Μήτογλου θετικό και τον Μπαλτσερόφσκι να ξεκινά, για να μην «φθαρεί» ο Λεσόρ, πήρε κεφάλι στο σκορ (4-9 στο 5'). Ο Ναν ανέλαβε με μακρινά σουτ να μεγαλώσει το «πράσινο» προβάδισμα, που επιβράβευσε την πολύ καλή άμυνα σε κάθε «ερυθρόλευκο» ατού, για το 7-17 της πρώτης περιόδου.

Η είσοδος των ΜακΚίσικ και Ράιτ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό, που με επιμέρους 11-2 δήλωσε ήδη «παρών» στο παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (18-19 στο 13'). Προσπαθώντας να ακουμπήσει την μπάλα στον Λεσόρ με δημιουργία του Σλούκα, ενίοτε και με εκτελέσεις του διεθνούς γκαρντ, οι παίκτες του Αταμάν έμεναν όρθιοι στο προβάδισμα (25-30 στο 18'), όμως με το ρυθμό να ανοίγει μέσω των μακρινών σουτ, οι γηπεδούχοι είδαν τους Παπανικολάου-Μπραζντέικις να προσφέρουν την απάντηση, που θα ολοκληρωνόταν με κάρφωμα του Φαλ για την ισορροπία στην ανάπαυλα (33-33).

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν άφηνε τίποτα στον αντίπαλό του και το αρχικό 6-0 στην τρίτη περίοδο ήταν μονάχα ενδεικτικό για το τι θα ακολουθούσε στα επόμενα 2.5 λεπτά (39-33 στο 24'), με τους Παπανικολάου-Πίτερς να βρίσκουν το χέρι τους από μακριά και να ξεσηκώνουν το ΣΕΦ, φέρνοντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (47-36). Οι «μάχες» του Λεσόρ χαμηλά κι ένα τρίποντο με φάουλ στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου από τον Ναν έδωσαν ανάσα στον Παναθηναϊκό, που ακολουθούσε σε απόσταση δύο τριπόντων (48-42).

Ο Ναν βρήκε ψυχολογία σε εκείνο το σουτ και κόντεψε να γυρίσει μόνος του το ματς για το «τριφύλλι», μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο με πέντε αναπάντητους δικούς του στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (48-47 στο 31'). Ο ΜακΚίσικ κράτησε όρθια την ομάδα του εκείνη τη στιγμή και ο Ράιτ αποδείχθηκε... ακαταμάχητος στη ρακέτα, με αποτέλεσμα οι νταμπλούχοι Ελλάδας να μπαίνουν στο τελευταί δίλεπτο με διαφορά τεσσάρων πόντων (63-59). Οι επιλογές των παικτών του Αταμάν διόλου καλές ήταν στη συνέχεια και με βολές του Γκος στα 55.2", ο Ολυμπιακός πήρε αέρα δύο τριπόντων (65-59) και το νέο καλάθι του Ράιτ στη λήξη του χρόνου και στο μισό λεπτό για την εκπνοή (67-60) έβαλε ουσιαστικά τον επίλογο και τη «σφραγίδα» για την νίκη με 71-65.

Δεκάλεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

Ο ΜΩΥΣΗΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ: Ο Μόουζες Ράιτ αποτελεί το πιο πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, αλλά η επιρροή του στο παιχνίδι του, προσθέτοντας άλλη διάσταση με την αλτικότητά του, είναι εμφανής, με τον Αμερικανό σέντερ να κάνει... πάρτι στο τέλος, ολοκληρώνοντας μια μαγική εμφάνιση με ρεκόρ καριέρας 19 πόντων και 9/9 δίποντα, δίπλα σε τρία ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και μια τάπα σε 15.5 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός προχώρησε σε πλειάδα λαθών με 18, επτά εκ των οποίων προερχόμενα από τον πρώτο του σκόρερ, Κέντρικ Ναν, ενώ τόσα έκανε συνολικά ο Ολυμπιακός, κάτι που λέει πολλά από μόνο του, με τους «ερυθρολεύκους» να εκμεταλλεύονται αυτές τις παραπάνω κατοχές.