21.3 C

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 68-66: Πρώτος και… συνεχίζει! (vids+pics)

Σε ένα ντέρμπι για «γερά νεύρα» που σε σημαντικό βαθμό έκρινε και το πλεονέκτημα έδρας, ο Ολυμπιακός είχε την προσωπικότητα να επιβληθεί στην τελευταία περίοδο, κέρδισε με 68-66 έναν πολύ σκληρό για να πεθάνει Παναθηναϊκό, που είδε τον Ντουέιν Μπέικον να αστοχεί στο σουτ της νίκης, κι έχει πια τον πρώτο λόγο για το πλεονέκτημα έδρας, αφού απέχει κατά δύο νίκες του μεγάλου του αντιπάλου (8-0 έναντι 6-2) και, κατά πάσα πιθανότητα, στους τελικούς θα είναι εκείνος, που θα τον υποδεχθεί πρώτος στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με πολύ σαφή πρόθεση να ακουμπήσει την μπάλα στον Φαλ, ο Ράντονιτς... απέσυρε την εμπιστοσύνη του στον Γκουντάιτις για να βάλει στα πρώτα δευτερόλεπτα τον Παπαγιάννη και παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα του Μπέικον που κρατούσε σε ισορροπία το ματς στα πρώτα πέντε λεπτά (10-10), η ενεργοποίηση του Βεζένκοφ και η ειδοποιός διαφορά του Κάναν έδωσε πιο πολλές λύσεις στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα με ένα μακρινό σουτ του Αμερικανού να είναι μπροστά με διψήφιο νούμερο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14).

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού κράτησε τον διεθνή σέντερ στο παρκέ και είδε ένα σχήμα να αποδίδει με Ουόλτερς, Λι και Πονίτκα να κάνει «αστακό» την άμυνα, «ωθώντας» σε ένα επιμέρους 2-13, με το οποίο οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ξανά μετά από ώρα, χάρη σε καλάθι του πρώτου (26-27 στο 14'). Με την ψυχολογία να είναι στην πλευρά των φιλοξενούμενων, πια, η εκ νέου προσθήκη του Μπέικον στην «εξίσωση» ανέβασε ακόμη και στο +7 το δείκτη (29-36 στο 18'), όμως η ατομική ποιότητα των Σλούκα-Βεζένκοφ κράτησε κοντά τον Ολυμπιακό, με ένα χουκ του Φαλ να μειώνει στο τρίποντο για την ανάπαυλα (35-38).

Οι δύο ομάδες δεν πετύχαιναν ούτε... γκολ στην αρχή της τρίτης περιόδου, αφού στο παρκέ επικράτησε η ένταση και για σχεδόν τέσσερα λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν μόνο... 1-0 από βολή του Παπανικολάου. Αυτό, ωστόσο, μάλλον ευνόησε τους παίκτες του Μπαρτζώκα, με τον Ουόκαπ να ανεβάζει την ένταση αμυντικά και να βοηθά εκτελεστικά τον Βεζένκοφ, ώστε με σερί 6-0 από το 36-40 η ομάδα τους να προηγηθεί (42-40 στο 25') και, μάλιστα, να αρχίζει να «χτίζει» διαφορά με τρίποντο του Αμερικανού, αφού ο Παναθηναϊκός είχε «κολλήσει» (47-42 στο 28'). Ο Λι, όμως, ήταν απάντηση με δύο σερί του τρίποντα, που κράτησαν τους «πράσινους», προτού με λέι απ ο Σλούκας σημειώσει το 49-48 του δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου να βρουν λύσεις στο ανοικτό γήπεδο και τελείωσαν φάσεις, για να πάρουν ξανά κεφάλι με +5 στα πρώτα 3.5 λεπτά (55-50), αλλά ο Ουόλτερς με την προσωπικότητά του έδειξε πως ο Παναθηναϊκός αρνείται να παραδοθεί (55-54 στο 35'). Λύσεις άλλες για τον Παναθηναϊκό δε βρέθηκαν σε εκείνο το σημείο, που έψαχνε προσωπικότητα για να περάσει μπροστά, αλλά φαίνεται πως αυτή την είχε ο Ολυμπιακός, με ένα μακρινό σουτ του Σλούκα και μια ασίστ με τον Φαλ να βάζει τους νταμπλούχους Ελλάδας σε θέση ισχύος με 84" για τη λήξη (62-57). Ο Γάλλος, δε, με γκολ φάουλ έναντι του Παπαγιάννη έμοιαζε να «κλειδώνει» την νίκη, αν και οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, με τον Μπέικον να δίνει τις λύσεις επιτέλους και τον Λι να κλέβει την μπάλα για το λέι απ και γο 65-63 στα 20". Η διάσπαση έγινε σωστά και ο Βεζένκοφ ευστόχησε για το 67-63 από τη γραμμή των βολών, ωστόσο το απίθανο σουτ του Μπέικον κράτησε έστω και για τα τελευταία 4.9" όρθια την ελπίδα για το «τριφύλλι». Ο Πίτερς, μάλιστα, ευστόχησε στη μία βολή, αλλά ο Μπέικον τρέχοντας το γήπεδο δεν κατάφερε να σκοράρει, με το τελικό 68-66 να «κλειδώνει» την πρωτιά για τους παίκτες του Μπαρτζώκα.

Δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

Ο ΗΓΕΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ: Ο Ολυμπιακός, σε μεγάλο βαθμό, είναι ο Σάσα Βεζένκοφ. Ο φόργουορντ των «ερυθρολεύκων» σημείωσε 22 πόντους με επτά ριμπάουντ, δύο ασίστ, τέσσερα κλεψίματα κι ένα λάθος σε μια μεγάλη εμφάνιση σχεδόν 38 λεπτών, χωρίς ουσιαστικά να βγει από το παρκέ. Εκείνος, όμως, που ουσιαστικά άλλαξε το σκηνικό στην τρίτη περίοδο και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον έλεγχο, ήταν ο Τόμας Ουόκαπ με οκτώ πόντους, τρία ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα για δύο λάθη, με πολύτιμες λύσεις στις δύο πλευρές του παρκέ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι τόσο οριακό σε όλη του τη διάρκεια, οι επτά παραπάνω κατοχές από ισάριθμα λιγότερα λάθη (10-17) ήταν σίγουρα σημαντικές για έναν νευρικό και άστοχο, όπως και ο αντίπαλός του, Ολυμπιακό.