20.3 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 54-66: «Εξάστερος» παρών με σούπερ Ντίνο! (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός είναι ξανά εδώ! Οι «πράσινοι» το «κυνήγησαν» στην Ευρωλίγκα και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από τον «αιώνιο» αντίπαλο, αλλά αυτή την φορά ήταν αποφασισμένοι και με τον Ντίνο Μήτογλου σε... οίστρο πέρασαν από το ΣΕΦ με 66-54 έναντι του Ολυμπιακού, αλλάζοντας την κατάσταση για την Basket League και αποκτώντας εκείνοι, αυτή τη στιγμή, τον πρώτο λόγο για το πλεονέκτημα έδρας.

Οι δύο ομάδες μπήκαν από πολύ νωρίς για να... αλληλοσκοτωθούν, με τον Γκάι να ξεκινά ορεξάτος και να παίρνει προσπάθειες για τους «πράσινους» και τους γηπεδούχους να ψάχνουν λύσεις από τους ψηλούς τους με Πίτερς και Φαλ, ώσπου ήρθε και το δικό τους πρώτο μακρινό σουτ με τον Κάναν (12-9 στο 8'). Τα πρώτα αυτά λεπτά του αγώνα προμήνυαν «σκυλομαχία» κι ένα καλάθι του Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 12-11 της πρώτης περιόδου.

Ο Μπαρτζώκας επέμεινε να πάει η μπάλα χαμηλά και, αυτή την φορά, στον Μιλουτίνοφ, για να δικαιωθεί σταδιακά από τις συνεργασίες του με τον Γκος, με αποτέλεσμα για πρώτη φορά κάποια από τις δύο ομάδες να αρχίσει να παίρνει απόσταση στο σκορ και να επιχειρεί να ανοίξει το ρυθμό (27-18 στο 17'). Ο Αταμάν, στην άλλη πλευρά, είδε τον Χουάντσο να πιστεύει περισσότερο στο σουτ του και να δίνει ανάσες, για να ενεργοποιηθεί ο Μήτογλου και ο Σλούκας να πετύχει το πρώτο του καλάθι στο ΣΕΦ με τα «πράσινα», μειώνοντας τη διαφορά στο τρίποντο στην ανάπαυλα (31-28).

Η ισορροπία ήρθε με το ξεκίνημα του τριπόντου με πανομοιότυπο ξεκίνημα των φιλοξενούμενων από τρίποντο του Γκάι, ψάχνοντας επιλογές στο ανοικτό γήπεδο στη συνέχεια έναντι των προσπαθειών γκαρντ του Ολυμπιακού, όπως ο Ουόκαπ και ο Κάναν, που προέκυπταν από την ατομική τους ποιότητα (39-39 στο 27'). Η άμυνα του Παναθηναϊκού με Μήτογλου και Λεσόρ είχε «πνίξει» τους ψηλούς του Ολυμπιακού κι ένας «καυτός» Μήτογλου σκόραρε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, για να έρθει και το +5 προς το τέλος της τρίτης περιόδου, προτού δώσει ανάσα με ένα δικό του μακρινό σουτ του στους «ερυθρολεύκους» ο Γκος (43-45).

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Γκος ισοφάρισε με καλάθι του, αλλά αυτή την φορά ο Μήτογλου σκέπαζε το καλάθι και οι λύσεις ήρθαν από Γκάι και Ερνανγκόμεθ, που εξελίσσονταν σε βασικούς παράγοντες του παιχνιδιού, για να έρθει το μεγαλύτερο «πράσινο» προβάδισμα στο +6 στα μέσα της περιόδου από λέι απ του Γκραντ στον αιφνιδιασμό (50-56). Το χαμηλό σχήμα του Μπαρτζώκα... προδόθηκε από τις βολές και είδε το ψηλότερο του Αταμάν με τον Χουάντσο στο «3» να γίνει ύψος και όγκο σε όλες τις θέσεις, με τον Μήτογλου να είναι ασταμάτητος παράλληλα και το «διπλό» να έρχεται με 66-54 για το «τριφύλλι».

Δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

ΜΑΓΙΚΟΣ: Ο Ντίνος Μήτογλου είναι δίχως αμφιβολία η μορφή του αγώνα, αποδεικνύοντας τους λόγους, που τον ήθελε τόσο πολύ πίσω ο Παναθηναϊκός. Ο διεθνής φόργουορντ ήταν ασταμάτητος και έκανε τη διαφορά για το «διπλό» με την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας double double 20 πόντων με 10 ριμπάουντ, προσθέτοντας μία ασίστ, ένα κλέψιμο και τέσσερα μπλοκ για μόλις ένα λάθος σε 32 μεστά λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αρκετά μπορεί να προσέξει κανείς στα στατιστικά του αγώνα, αλλά οι 4/16 βολές του Ολυμπιακού... βγάζουν μάτι με τρομακτική αστοχία. Στην άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός είχε 7/9 βολές σε ένα πιο φυσιολογικό νούμερο.