19.2 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Μπασκόνια 74-75: Τον “εκτέλεσε” ο Μακιντάιρ

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα τραγικό δεκάλεπτο, το δεύτερο, στο ΣΕΦ με τη Μπασκόνια και παρότι ανέκαμψε από το -18, είδε τον Κόντι Μίλερ - Μακιντάιρ με το μόλις δεύτερο καλάθι του στο ματς, λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα, να διαμορφώνει το 74-75 και τον υποχρεώνει σε μεγάλη γκέλα. Στο 3-4 πλέον και οι δύο ομάδες, με τη Μπασκόνια να έχει 2/2 επί Ιβάνοβιτς, αλλά ο Ολυμπιακός με αποτέλεσμα που πρέπει να "ρεφάρει". Εχει τις... ενστάσεις του για την τελευταία φάση, μετά το 74-75, ο Ολυμπιακός.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα κατατάσσεται στα... σπάνια, τουλάχιστον για τον Ολυμπιακό που δε συνηθίσει σε τέτοια μπλακ άουτ από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο. Με αποτελεσματική άμυνα και "καυτό" Πίτερς στο πρώτο, πήρε νωρίς διψήφια διαφορά, 13-2 στο 4', την κράτησε μέχρι το 9', 26-16 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 26-20. Μαζί έκλεισε και... τον διακόπτη.

H Μπασκόνια με τους Μαρίνκοβιτς - Σεντεκέρσκις και Μονέκε να συγκροτούν ένα... τρίγωνο του διαβόλου, κυριάρχησε απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Ολυμπιακός άρχισε να... πελαγοδρομεί χάνοντας και το καλό μακρινό του σουτ και στο 19' το σκορ ήταν 32-50! Πίσω με 18 πόντους, σερί 6-34 και το 35-50 του ημιχρόνου έδειχνε μεγάλη ανηφόρα.

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι του, αλλά και να βρει μια... σπίθα, για την οποία φρόντισε ο Αϊζάια Κάναν. Με σερί τρίποντων ξεσήκωσε κόσμο και συμπαίκτες και παρότι μετά την καλή εκκίνηση, η Μπασκόνια ξαναπήγε στο +18, 43-61, ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό. Ελεγξε τα ριμπάουντ, είχε καθαρό μυαλό, "ροκάνισε" τη διαφορά και το 60-67 του δεκαλέπτου τον είχε ξαναβάλει στο παιχνίδι.

Στο 32' ο Ολυμπιακός έφτασε στον πόντο, 66-67, έχασε σερί επιθέσεων και ευκαιριών να προσπεράσε όμως και η Μπασκόνια βρήκε κουράγιο να επανέλθει και στο 35' να είναι στο 66-71.

Η άμυνα δούλεψε, όμως τα καλάθια δεν έρχονταν, μέχρι που Λαρεντζάκης και Πίτερς στη σειρά έφεραν το πολύτιμο για την ψυχολογία 72-71. ο Μονέκε το 72-73, χαμένο... πέναλτι τρίποντο της Μπασκόνια στα 30'', Λαρεντζάκης στις βολές στα 10'' και 74-73. Ο Μακιντάιρ το πήρε πάνω του και με δύσκολο μαρκαρισμένο σου από την κορυφή της ρακέτας έκανε το 74-75 με επτά δέκατα να μένουν

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: Εσκεμμένα ή όχι, ο αμυνόμενος της Μπασκόνια για την επαναφορά του Ουόκαπ μετά το 74-75, πάτησε γραμμή. Ο Ιβάνοβιτς... είδε τι κόλπο είχε ετοιμάσει στο τάιμ άουτ ο Μπαρτζώκας, ο Ολυμπιακός... εξερράγη ζητώντας τεχνική ποινή, ο Μπελόσεβιτς δεν την έδωσε, το ματς τελείωσε.