22.4 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 80-82: Ξαφνικό… σφύριγμα και καταλανική απόδραση σε νεκρό χρόνο! (pics)

Ο Ολυμπιακός και η Μπαρτσελόνα επιδόθηκαν σε μια αδιανόητη «σκυλομαχία» στο Game 3 της μεταξύ τους σειράς στο ΣΕΦ, με τους Καταλανούς να αποδρούν με 82-80 στην παράταση χάρη σε δύο βολές του Τζαμπάρι Πάρκερ σε νεκρό ουσιαστικά χρόνο, μετά από μια πολύ συζητήσιμη απόφαση του Μεχντί Ντιφαλά στο φάουλ που χρεώθηκε στον Φίλιπ Πετρούσεφ, για να αποκτήσουν οι «Μπλαουγκράνα» ξανά το πλεονέκτημα πρόκρισης στο Final Four.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με στόχο να... αλληλοεξοντωθούν από τα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να είναι η πρώτη που βρήκε κάποιες σταθερές επιθετικά με τη συνεργασία των Λαπροβίτολα και Βέσελι (4-8 στο 5'). Ο Πετρούσεφ μπήκε για να δώσει ενέργεια από τον πάγκο και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε επιμέρους 9-3, που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, προτού ισοφαρίσει ο Πάρκερ στο 13-13 της πρώτης περιόδου.

Ο Σατοράνσκι έδωσε διαφορετική διάσταση στο παιχνίδι των «Μπλαουγκράνα» με τα αθλητικά του χαρακτηριστικά και τους έβαλε μπροστά στο σκορ στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (18-20 στο 12'), όμως ο Ράιτ, ερχόμενος επίσης από τον πάγκο, δημιούργησε ένα εξαιρετικό δίδυμο με τον Πετρούσεφ χαμηλά, που τιμώρησε σε πολλαπλές περιπτώσεις τους φιλοξενούμενους και χάρισε επιμέρους 14-5 για το +7 των «ερυθρολεύκων» (32-25 στο 17'). Η άμυνα των παικτών του Γκριμάου, όμως, δεν επέτρεψε περισσότερους παίκτες των Πειραιωτών να βρουν ρυθμό, βρίσκοντας και μερικές ανάσες στην άλλη πλευρά του παρκέ και τον Κάλινιτς να σκοράρει από μακριά για το 37-32 του ημιχρόνου.

Δύο τρίποντα των Σατοράνσκι και Λαπροβίτολα έδωσαν μετά από ώρα προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, που έδειχνε να βρίσκει λύσεις, όμως με τον Ουόκαπ να προσφέρει και σκορ από μακριά δίπλα στον πάντοτε αξιόπιστο Πίτερς στο ίδιο σημείο, ο Ολυμπιακός κατάφερνε να μείνει μπροστά (48-45 στο 27'). Με τον Βέσελι, όμως, να έχει βρει χώρους κοντά στο καλάθι και τον Ερνανγκόμεθ επίσης να βρίσκει ρυθμό δίπλα στον Λαπροβίτολα, οι παίκτες του Γκριμάου πήραν τον έλεγχο, με τον Πάρκερ να σημειώνει με τρίποντο το 51-57 της τρίτης περιόδου.

Ο ΜακΚίσικ ήρθε να βοηθήσει τον Πετρούσεφ στην ενέργεια, που πρόσφερε και ο Ολυμπιακός, σιγά σιγά, επανήλθε στο ματς, «πνίγοντας» αρχικά τα ατού της Μπαρτσελόνα και προκαλώντας τους νεύρα, με αποτέλεσμα ένα αντιαθλητικό φάουλ του Λαπροβίτολα να προσφέρει τρεις πόντους για το προβάδισμα (62-61 στο 35'). Η απάντηση ήρθε από τον Ράιτ στον Βέσελι και τις επικές τους «μάχες», για να έρθει με ένα επικό τρίποντο στη λήξη του χρόνου ο Πετρούσεφ να δώσει προβάδισμα νίκης στα 2.5 λεπτά για το φινάλε (67-63). Ο Γκος σκόραρε στην επόμενη επίθεση κι έδινε αέρα έξι πόντων, αλλά δύο τρίποντα του Αμπρίνες, με καλάθι του Ουόκαπ ενδιάμεσα, κράτησαν στο ματς τους Καταλανούς, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (71-69). Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν κατάφεραν να βρουν τρόπο να δημιουργήσουν προβάδισμα δύο κατοχών κι ένα λέι απ του Λαπροβίτολα στα 7.6" για την εκπνοή έφερε το ματς στην παράταση, με τον Γκος να αστοχεί από μέση απόσταση για την «ερυθρόλευκη» νίκη.

Η Μπαρτσελόνα ακούμπησε την μπάλα στον Βέσελι στο ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου, αλλά πρώτα ένα μεγάλο σουτ του ΜακΚίσικ και ύστερα οι σπουδαίες λύσεις του Φαλ, που αντικαθιστούσε τον λαβωμένο Ράιτ, έδιναν προβάδισμα σταθερά στον Ολυμπιακό, ώσπου ήρθε με τρίποντο στα 36.6" ο Σατοράνσκι να ισοφαρίσει για τους «Μπλαουγκράνα». Ο Γκος υπό ασφυκτική πίεση αστόχησε και ο Τζαμπάρι Πάρκερ, σχεδόν σε νεκρό χρόνο, πήρε φάουλ στο τρίποντο από τον Πετρούσεφ, ευστοχώντας στις δύο πρώτες βολές και αστοχώντας στην τρίτη για την τεράστια νίκη της Μπαρτελόνα (80-82).

Δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71, 80-82 (παρ.)

Ο ΗΡΩΑΣ: Πολλοί παίκτες της Μπαρτσελόνα μπορούν να πάρουν τον τίτλο του κορυφαίου, με τον Τόμας Σατοράνσκι μάλλον να τον αξίζει περισσότερο, αλλά ο Τζαμπάρι Πάρκερ έχει πάρει με... μαεστρικό τρόπο την τελευταία επαφή και με 13 πόντους δίπλα σε εννέα ριμπάουντ έκρινε το ματς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπαρτσελόνα έμεινε στο ματς και τα κατάφερε με τα 11/25 τρίποντα με ποσοστό 44%, γεγονός που ασφαλώς μέτρησε σε ένα ματς, που σε όλη του τη διάρκεια κρεμόταν από μια κλωστή.