21.9 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 73-66: Το «καυτό» ΣΕΦ έστειλε το μήνυμα (pics,vids)

Σε μια αναμέτρηση «αίμα και άμμος» από την αρχή της, ο Ολυμπιακός παρά τις απουσίες του, νίκησε με 73-66 την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και εξασφάλισε σίγουρα την τρίτη θέση στην εφετινή Γιούρολιγκ. Πλεόν οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν το αποτέλεσμα της Ρεάλ την επόμενη εβδομάδα, ελπίζοντας σε ήττα των Μαδριλένων, ώστε να κατακτήσουν τη δεύτερη θέση! Για άλλη μια φορά οι γηπεδούχοι έδειξαν πως το ΣΕΦ αποτελεί φέτος το «κάστρο» τους που θα τους οδηγήσει και στη συνέχεια. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σακίλ ΜακΚίσικ με τον Αμερικανό φόργουορντ να έχει 20 πόντους με 7/11 σουτ. Από κοντά και ο Σάσα Βεζένκοφ, που πρόσφερε άλλους 13. Το σημείο «κλειδί» στην αναμέτρηση ήταν το εντυπωσιακό σερί 20-1 των Πειραιωτών στα τελευταία (5') της τρίτης περιόδου, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε προηγηθεί με το +9. Στο 19-9 πλέον ο Ολυμπιακός,ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παρέμεινε στην πρώτη θέση και το 21-6.

Λίγο επηρεασμένοι από τις απουσίες τους, εμφανίστηκαν οι «ερυθρόλευκοι» στην αρχή της αναμέτρησης. Αυτή την έλλεψη ρυθμού εκμεταλλεύτηκε η Μπάρτσα και στο (5') προηγήθηκε με 12-4. Δύο γρήγορα τρίποντα των Ντόρσει και Βεζένκοφ όμως μείωσαν σε 12-10. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλά το πρώτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 4-0 σερί βρέθηκαν στο +6 (19-13) το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος. Έπαιξε καλύτερη άμυνα και σιγά σιγά ροκάνισε τη διαφορά.Με τρίποντο του Ζαν Σαρλ μείωσε στους δύο (32-30), με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν καλάθια και η διαφορά να κυμαίνεται στους 2-5 πόντους υπέρ των Καταλανών. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν και πάλι καλά το δεκάλεπτο. Με συνεχόμενα καλάθια των Κούριτς και Καλάθη βρέθηκαν στο +7. Μάλιστα το σουτ του Έλληνα γκαρντ ήταν από τα 8 περίπου μέτρα και με την λήξη του χρόνου επίθεσης της ομάδας του. Έτσι οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-33 υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφάνισαν σοβαρό πρόβλημα στα ριμπάουντ με την Μπαρτσελόνα να μετράει ήδη 10 επιθετικά έναντι μόλις ένα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε και πάλι λίγο «μουδιασμένος». Συνέχισε να έχει πρόβλημα στα ριμπάουντ ενώ σε αυτό προστέθηκαν και οι χαμένες βολές. Αυτό οδήγησε τη Μπαρτσελόνα να φτάσει τη μεγαλύτερη διαφορά της το +9 στο (25'). Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τους ρυθμούς τους στην άμυνα. Με κύριο εκφραστή τον Σάσα Βεζένκοφ στην επίθεση πραγματοποίησαν ένα σερί 13-1 με το οποίο πήραν και τα ηνία της αναμέτρησης. Το τρίποντο του ΜακΚίσικ στην εκπνοή της τρίτης περιόδου έγραψε το 51-48 και όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρ-χέρι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Σμιτς πέρασαν και πάλι μπροστά για τρεις, 55-58. Ο Ολυμπιακός άρχισε όμως να διορθώνει την μεγαλύτερη αδυναμία του στο παιχνίδι έως εκείνο το σημείο το ριμπάουντ. Αυτό απέτρεψε τους Καταλανούς να παίρνουν δεύτερες επιθέσεις και σε συνδυασμό τον οίστρο του ΜακΚίσικ το ΣΕΦ πήρε φωτιά. Ένα 7-1 σερί στο (39') έδωσε στους γηπεδούχους «φτερά» και εν τέλει τη μεγάλη νίκη που τους εξασφαλίζει την τρίτη θέση στην φετινή Ευρολίγκα.

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Σακίελ ΜακΚίσικ. Ο φοργουορντ του Ολυμπιακού ήταν σε μεγάλο βράδυ. Σημείωσε 20 πόντους με φοβερά ποσοστά, έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, ενώ ήταν και εκ των πρωταγωνιστών στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο. Όταν οι Καταλανοί έφτασαν στο +9, ο Αμερικανός ήταν εκεί να βρει τις λύσεις επιθετικά για την ομάδα του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με την απουσία του Φαλ οι γηπεδούχοι αντιμετόπισαν μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ. Η Μπαρτσελόνα μάζεψε 17 επιθετικά ριμπάουντ και πραγματοποίησε 15 παραπάνω επιθέσεις! Παρόλο αυτά η ελληνική ομάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους να σουτάρουν με μόλις 17% στα τρίποντα. Παράλληλα κέρδισε οριακά τη «μάχη» των λαθών (14-19) ενώ και οι δύο ομάδες σούταραν με άσχημα ποσοστά (59-66%) στις βολές.