23.2 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Μονακό 94-88: Αυτό ήταν σωστό και κάτι μαγικό (vids)

Δυσκολεύτηκε, αγχώθηκε, κινδύνεψε, αλλά δεν γινόταν να χάσει. Αυτό ήταν το σωστό, ο μάγκας φετινός Ολυμπιακός να είναι στο Βελιγράδι και να διεκδικήσει το τρόπαιο. Και θα είναι, με το παλικαρίσιο 94-88 επί της Μονακό στον πέμπτο, καθοριστικό και συγκλονιστικό τελικό της σειράς.

Ο Ολυμπιακός είχε πολλά προβλήματα και λίγα καλά να επιδείξει στο πρώτο ημίχρονο. Κόλλησε επιθετικά, είδε πολλούς πρωταγωνιστές του εκτός ρυθμού, είδε το χειρότερο τους αντιπάλους συνδεδεμένους με το καλάθι του και όχι μόνο τους συνήθεις υπόπτους. Ο Ουατάρα ήταν ένα άλυτο πρόβλημα και εξουδετέρωνε την δουλειά που έκανρ ο Παπανικολάου βγάζοντας εκτός ρυθμού τον Μπέικον, το ένα από τα ελάχιστα καλά αυτού του διαστήματος.

Το δεκάλεπτο έληξε με 11-13 και τον Ολυμπιακό εκνευρισμένο, στο 14' η διαφορά για την Μονακό έφτασε σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά, 22-32, στο 16' στη μεγαλύτερη τιμή της, 30-41 και πάλι καλά που είχε... σεληνιαστεί ο ΜακΚίσικ που ήρθε από τον πάγκο και με 16 πόντους «κράτησε» τον Ολυμπιακό μέχρι το 41-48 του ημιχρόνου

Ο Ολυμπιακός ήταν φανερό ότι χρειαζόταν κάποιον να ταράξει τα νερά και σε αυτή τη σειρά, καλύτερα από τον Τόμας Ουόκαπ δεν το έκανε κανείς. Ο αμερικανός το πήρε πάνω του στην τρίτη περίοδο, ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα και επίθεση, σήμανε την αντεπίθεση, όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε κιόλας, αν και το τέλος της περιόδου ήταν στο 66-70 με τη Μονακό να αντέχει. Το χειρότερο ίσως για τον Ολυμπιακό ήταν ότι είχε «ζεσταθεί» ο Τζέιμς και έβαζε και ο Λι, άρα υπήρχαν λύσεις για τους Γάλλους.

Ο Ολυμπιακός είδε τον Κώστα Σλούκα να... παίρνεις μπρος στο πιο κρίσιμο σημείο, επανήλθε άμεσα και πήρε κεφάλι, έστω με την ελάχιστη διαφορά αλλά τεράστια για την ψυχολογία. Το ματς έγινε «ροντέο», μία σου και μία μου, πόντο με πόντο και το 84-81 στο 36' ήταν το πρώτο +3 του Ολυμπιακού στο παιχνίδι.

Στο 38' ο συνδεδεμένος πια με το αντίπαλο καλάθι ΣΛούκας, έκανε το 89-83 με ένα ακόμα τρίποντο και το προβάδισμα του Ολυμπιακού ήταν σημαντικό.

89-83 38' sloyka

KEEP... WALKUP: Ο Σακίλ ΜακΚίσικ κράτησε όρθιο τον... ζαλισμένο Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έτσι δουλειά δε γινόταν. Ο Τόμας Ουόκαπ ήταν ο καταλύτης που άλλαξε την ροή του αγώνα, ήταν απολαυστικός στην τρίτη περίοδο, ήταν αυτός που άνοιξε διάπλατα τον σρόμο για την πρόκριση.