21.6 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Μονακό 76-62: Το θηρίο δεν θα το αγριεύεις! (vids)

Ο καλύτερος όλων σε διάρκεια μηνών χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να... θυμηθεί τον τίτλο του. Χρειάστηκε να αγχωθεί ότι θα υπήρχε φέτος ομάδα που θα του έκανε 3/3 νίκες. Χρειάστηκε να νευριάσει. Τα... χρειάστηκε. Αλλά αυτός ο Ολυμπιακός, είναι να μη θυμώσει. Και θύμωσε. Και πέρασε πάνω από τη Μονακό που την... είδε κάπως στο πρώτο ημίχρονο. Την ισοπέδωσε. Και πανηγυρίζει την πραγματοποίηση του προτελευταίου βήματος προς την κατάκτηση της κορυφής. Το 76-62 επί της Μονακό τον φέρνει στον μεγάλο τελικό της Κυριακής. Αντίπαλο περιμένει μόνο να μάθει. Και... να τον κερδίσει.

Ο Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου μπορεί να ήταν και ο χειρότερος της χρονιάς. Τέτοιο επιθετικό μπλοκάρισμα δεν είχε προηγούμενο και δεν είχε μόνο την καλή αμυντική τακτική του Ομπράντοβιτς ως αίτιο. Διότι οι "ερυθρόλευκοι" κέρδισαν 18 βολές για παράδειγμα και έβαλαν τις 9! Διότι είχαν 4/12 δίποντα(!!) σε ολόκληρο ημίχρονο με χαμένα λέι απ και ακριβώς ίδια τρίποντα

Ενα τρίλεπτο όλο κι όλο έδειξε κάτι ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα, το πρώτο του δεύτερου δεκαλέπτου. Από το 14-20, με τρεις αλλαγές στην πεντάδα και Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Μπλακ μέσα έβγαλε ενέργεια και κάποιες άμυνες, ισοφάρισε για πρώτη και τελευταία φορά σε 22-22, αλλά χωρίς συνέχεια. Και όχι μόνο αυτό, αλλά πηγαίνοντας προς τη λήξη το έκανε όλο και χειρότερο και η Μονακό που έβαλε μακρινά σουτ και μετά έπαιξε έξυπνα χτυπώντας από κοντά μια άμυνα που άνοιξε, έφτασε στο +12, με το υπέρ της 41-29 στο ημίχρονο, να επιβεβαιώνει την καθολική της κυριαρχία.

Και ξαφνικά... ήρθε ο Ολυμπιακός. Ο πρώτος και καλύτερος της κανονικής περιόδου, αυτός που όλοι υποκλίνονταν, αυτό που σάρωνε τα πάντα στο πέρασμά του. Τρίτη περίοδος, με σκορ 27-2! Εισοκιεπτά, έναντι δύο, για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις. Με σκορ στο 30', 56-43.

Με Ουόκαπ και Κάναν να "δαγκώνουν" στην άμυνα. Με Ουόκαπ να μοιράζει σα μαέστρος και να έχει βρει τρόπο να βάλει το κάθετο παιχνίδι στο ρεπερτόριο του Ολυμπιακού, που τόσο έλειψε στο πρώτο μέρος. Με 8/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα δεκάλεπτο. Με τα σουτ να μπαίνουν με αποκορύφωμα το τρίποντο... ταμπλαδούρα του Λαρεντζάκη στην εκπνοή του δεκαλέπτου, από τα 8 μέτρα.

Η Μονακό έμοιαζε χαμένη. Ο Ομπράντοβιτς ζήτησε την πιεστική άμυνα του πρώτου μέρους, την είδε να... αχνοφαίνεται, μείωσε στο 60-53, αλλά μάλλον ήταν μια φυσιολογική ύφεση λίγων λεπτών του Ολυμπιακού μετά την... πτήση. Οι ανάσες επανήλθαν, μαζί και η διαφορά σε διψήφια επίθεση, 64-53 στο 35'

Κάπου εκεί, το ματς είχε κριθεί. Η πρωτάρα Μονακό δεν είχε άλλα κουράγια. Και ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία διάθεση να... διαπραγματευτεί την εξέλιξη του αγώνα.

ΑΡΧΗΓΟΣ: Εχει κάνει κι αν έχει κάνει μεγάλα ματς στην καριέρα του ο Κώστας Παπανικολάου. Αυτό το σημερινό όμως... παραήταν. Δεν ήταν μόνο οι αριθμοί, 15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Ηταν όλη του η παρουσία, ήταν ο μπροστάρης, ήταν ο ηγέτης, ήταν ο αρχηγός.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Θα γίνει αντικείμενο στατιστικής μελέτης η σημερινή επίδοση του Τόμας Ουόκαπ. Το αμυντικό κομμάτι δε φαίνεται στο χαρτί, ήταν όμως από τα βασικά της αντεπίθεσης. Το οργανωτικό βγαίνει στις 7 ασίστ. Ολα αυτά, χωρίς σουτ! Ούτε ένα. Δυο άστοχες βολές προς το τέλος... Οταν είσαι ταγμένος στο κοινό καλό.