17.3 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Μαρούσι 93-87: Ο ένας τη νίκη, ο άλλος τις εντυπώσεις (pics, vids)

Το Μαρούσι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος και έφτασε στη νίκη με 93-87, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Basket League. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ρεκόρ τους 16-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στις 5 νίκες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά νευρικά στο παιχνίδι και το Μαρούσι το εκμεταλλεύτηκε αυτό παίρνοντας το πρώτο του προβάδισμα πέντε πόντων με δύο καλάθια του Ραντούλιτσα και ένα τρίποντο του Κόζι (7-12, 5’). Η είσοδος του Ράιτ στο παρκέ έφερε ενέργεια και επιθετικές λύσεις για τους «ερυθρόλευκους» (4 πόντοι, 1 επιθετικό ριμπάουντ), οι οποίοι ισοφάρισαν σε 18-18, με τον Στασινό λίγο αργότερα να «γράφει» το 18-20 της 1ης περιόδου.

Η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο αποκτώντας εις τριπλούν προβάδισμα 7 πόντων, με το πρώτο… blooper του αγώνα να έρχεται με το… αυτοκαλάθι του Πετρούσεφ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ. Οι Πειραιώτες, πάντως, έβγαλαν αμέσως αντίδραση και με ένα σερί 8-0 μείωσαν σε 28-29, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 33-33 με τρίποντο του Γκος. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, δεχόντουσαν απειλές σχεδόν μόνο απ’ τον Ραντούλιτσα και έτσι βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση, επανακτώντας το προβάδισμα στα 2:06’ πριν το ημίχρονο με καλάθι του Πετρούσεφ στον αιφνιδιασμό (40-38). Πλέον το παιχνίδι είχε έρθει στα μέτρα των «ερυθρολεύκων», με τον Μήτρου-Λονγκ να είναι ο παίκτης-κλειδί της ανατροπής (4 πόντοι, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κερδισμένα φάουλ σε 3:34' συμμετοχής) και με τον Χιλ να… τα σπάει απ’ το τρίποντο (0/5) το εικοσάλεπτο έληξε 46-40 έπειτα από tip του Φαλ στο μηδέν.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια πλαίσια (55-45), λειτουργώντας πια και στην επίθεσή του σωστά, φτάνοντας ακόμη και στο +12 (60-48). Όσο κι αν το σύνολο του Νίκου Βετούλα προσπαθούσε να επιστρέψει, μιας και μείωσε δύο φορές στους 7 με… ζεστό Γιαννόπουλο, ο Μήτρου-Λονγκ «έσβηνε» συνεχώς τον ρυθμό των φιλοξενούμενων με δικές του ενέργειες και όχι μόνο επιθετικά. Κάπως έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» επέκτειναν το προβάδισμά τους στους 16 πόντους, με το σκορ του δεκαλέπτου να λήγει 72-59.

Στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου το Μαρούσι παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και με… ομαδική δουλειά η διαφορά έπεσε πολύ γρήγορα στους τρεις (74-71) με σερί 0-9. Μάλιστα, λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με καλάθι-φάουλ του Ραντούλιτσα (76-77). Ένα 6-0 απ’ τον Ολυμπιακό στη συνέχεια, που έκανε το σκορ 82-77, ήταν αρκετό για να… αγχώσει τους παίκτες του Αμαρουσίου και αυτό φάνηκε απ’ τις κακές εκτελέσεις στα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις που βρήκαν. Εν τέλει, οι Πειραιώτες ανταπεξήλθαν στην αντίδραση των αντιπάλων τους και έφτασαν στη νίκη με 93-87.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός δεν είχε σε τόσο καλή μέρα τη βασική του πεντάδα, ωστόσο οι παίκτες που ήρθαν απ' τον πάγκο ήταν σε εξαιρετική βραδιά, έδωσαν στην ομάδα τους το «ξεπέταγμα» που χρειαζόταν επιθετικά, με αποτέλεσμα όταν το ματς έφτασε «στην κόψη του ξυραφιού» οι βασικοί να ολοκληρώσουν τη δουλειά. Στο Μαρούσι συνέβη το ακριβώς αντίθετο, όπου οι... αναπληρωματικοί δεν έδωσαν τις αναμενόμενες βοήθειες. Όπως λένε και οι αριθμοί, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν 69/93 πόντους απ' τον πάγκο, τη στιγμή που η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε 24 στους 87.