23.2 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-89: «Περίπατος» και κορυφή με το μυαλό στον Σλούκα (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τη νίκησε στο γεμάτο ΣΕΦ με 95-89, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-7 και βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία με τη Ρεάλ Μαδρίτης χάρη στις δύο νίκες τους απέναντι στη «Βασίλισσα». Από την άλλη οι Ισραηλινοί «έπεσαν» στο 11-10 κι απέδειξαν ξανά πόσο αδύναμοι είναι μακριά από τη βάση τους, παραμένοντας πάντως στο κυνήγι της οκτάδας.

Το μόνο «μελανό» σημείο της βραδιάς για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ήταν ο τραυματισμός του Κώστα Σλούκα ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στη μέση κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι παρά τη σημαντική απουσία του Λορέντζο Μπράουν ξεκίνησαν αρκετά καλά και ήταν «ζεστοί» από την περιφέρεια, βάζοντας αρχικά δύσκολα στον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές Ελλάδας αντέδρασαν όμως και στο φινάλε της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 24-25.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τους Πειραιώτες οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την ενέργεια που τους δίνει ο Σακίλ ΜακΚίσικ και με τους Ισραηλινούς πλέον να είναι πολύ άστοχοι, όχι μόνο προσπέρασαν αλλά άρχισαν να «χτίζουν» και διαφορά. Κάπως έτσι πήγαν προηγούμενοι με 51-36 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και είχαν αποκτήσει πια ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Ισραηλινούς να παλεύουν για να μειώσουν και για να αγχώσουν τους γηπεδούχους, ωστόσο εκείνοι από την πλευρά τους έβρισκαν λύσεις για όλα τα προβλήματα, εκτός από αυτό του Σόρκιν ο οποίος είχε στήσει «πάρτι» και σκόραρε 17 πόντους σε δέκα αγωνιστικά λεπτά, με τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου να γράφει στο 30' 71-64.

Οι Πειραιώτες έμοιαζαν αρκετά αγχωμένοι και οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να πιστεύουν σε κάτι καλό μειώνοντας σε 73-69 στο 33'. Ωστόσο ένα τρίποντο του Πίτερς και τρεις πόντοι του ΜακΚίσικ έστειλαν ξανά τη διαφορά στους δέκα πόντους (79-69, 35') αποκαθιστώντας την τάξη. Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά και η κόρνα της λήξης τον βρήκε θριαμβευτή με 95-89.

Ο ΗΓΕΤΗΣ, Ο ΕΚΡΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο... ΜΟΝΟΣ: Ο Σάσα Βεζένκοφ για ακόμα ένα βράδυ απέδειξε ότι δεν είναι τυχαία φαβορί στην κούρσα για τον MVP της κανονικής περιόδου. Ο Βούλγαρος φόργουορντ με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο εκρηκτικός Σακίλ ΜακΚίσικ βγήκε κι αυτός μπροστά και με 13 πόντους βοηθώντας σημαντικά. Για τους ηττημένους ο Ρόμαν Σόρκιν έκανε το παιχνίδι της... ζωής του όμως οι 23 πόντοι και τα 9 ριμπάουντ που σημείωσε δεν ήταν αρκετά για να αλλάξουν τη μοίρα της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς καλύτερος στους τομείς των ριμπάουντ, των ασίστ και των τριπόντων και υστέρησε μόνο στα λάθη, χωρίς πάντως να του κοστίσουν, από τη στιγμή που τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.