16.7 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Μακάμπι 71-68: Αγχώθηκε, αλλά τα κατάφερε (pics+vids)

Στην Κύπρο και το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», ο Ολυμπιακός τα έβαλε με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι δύο παραδοσιακές δυνάμεις της Ευρωλίγκας κοντραρίστηκαν μεταξύ τους με νικήτρια την ελληνική ομάδα με σκορ 71-68.

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με 24-17, παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες μέχρι και πρώτα πέντε λεπτά το αγώνα άλλαζαν διαρκώς τα σκήπτρα του προβαδίσματος. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να είναι σταθερά μπροστά και μπήκε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 45-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδα από το Ισραήλ κάνοντας ένα επί μέρους 21-14 κατάφερε να μειώσει στους εννέα πόντους (59-50). Η Μακάμπι συνέχισε να ανεβάζει ρυθμό και έφτασε την διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ για τους «Ερυθρόλευκους» αναδείχθηκε ο Άλεκ Πίτερς με 21 πόντους σε 33:37 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 45-29, 59-50, 71-68