18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – Λαύριο 84-63: Έβγαλε την… υποχρέωση και σκέφτεται το ντέρμπι (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα εντός έδρας το Λαύριο με 84-63 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» -οι οποίοι δεν είχαν στη σύνθεσή τους, τους τραυματίες Ουόκαπ, Ουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκη- βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 18-2 και με 38 βαθμούς φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Παναθηναϊκό τον οποίο θα συναντήσουν την προσεχή Πέμπτη (14/3) στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι -οι οποίοι ταλαιπωρήθηκαν από σοβαρά προβλήματα στη φροντ λάιν- «έπεσαν» στο 7-13 και με 27 βαθμούς στέκονται στην όγδοη θέση της κατάταξης.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στο ξεκίνημα διάθεση να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους όμως γρήγορα η ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα ξέφυγε με 20-11, έχοντας μπροστάρη τον Κάνααν και σταθερή αξία τον Πίτερς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 22-15 κι αναμενόταν ένα εύκολο απόγευμα.

Στη δεύτερη περίοδο όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και «πλήγωσαν» με όλους τους τρόπους την άμυνα των Πειραιωτών οι οποίοι ήταν φανερό ότι είχαν χάσει τον ρυθμό τους και το καθαρό μυαλό. Το Λαύριο αρχικά προηγήθηκε 27-26 και στη συνέχεια ήταν μπροστά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, ωστόσο ο Κάνααν με buzzer beater τρίποντο «έγραψε» το 44-42 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Όπως συνηθίζει, ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο. «Σφίγγοντας» αισθητά την άμυνά τους, οι νταμπλούχοι Ελλάδας όχι μόνο πήραν τα ηνία αλλά δεν κοίταξαν και ποτέ ξανά πίσω. Νίκησαν με επιμέρους σκορ 26-10 σε αυτό το χρονικό διάστημα κι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18 πόντους (70-52, 30'), «καθαρίζοντας» την υπόθεση και κοιτώντας πλέον μπροστά.

Η τελευταία περίοδος έμοιαζε πλέον με τυπική διαδικασία, καθώς οι γηπεδούχοι δεν είχαν αφήσει περιθώρια στους αντιπάλους τους να ελπίζουν πλέον σε κάτι καλό, με τη διαφορά να μεγαλώνει διαρκώς. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο προπονητές δεν έχασαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα -με τον Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί και τους Ροζακέα, Αμπόσι- και η κόρνα της λήξης βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό πολύ άνετα με 84-63.

Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ: Δύο παίκτες των γηπεδούχων ήταν σε πολύ καλή μέρα και ήταν εκείνοι που βγήκαν μπροστά για να έρθει η εύκολη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο. Ο λόγος για τον Κώστα Παπανικολάου ο οποίος είχε εξαιρετική απόδοση με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ενώ σπουδαίος ήταν και ο Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους οι οποίοι παρατάχθηκαν με δέκα παίκτες, ο Μάρκους Θόρντον ξεχώρισε με 13.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, η τελική διαφορά μαρτυρά ότι οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλους τους τομείς. Ωστόσο αυτός που έκανε τη μεγάλη διαφορά ήταν τα ριμπάουντ, εκεί όπου οι ψηλοί των Πειραιωτών κυριάρχησαν κατά κράτος.