16 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Κολοσσός 99-64: “Κυρίαρχος” από την αρχή έως το τέλος! (pics,vids)

Οι "ερυθρόλευκοι" χωρίς να... φορτσάρουν ιδιαίτερα, δεν έχασαν ούτε μια φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση και έτσι πέρασαν ένα χαλαρό βράδυ στο ΣΕΦ καθώς επικράτησαν με 99-64 του Κολοσσού Ρόδου. Η διαφορά σε ένα σημείο στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι το +36(!), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες του , ώστε να είναι έτοιμοι για την διαβολοβδομάδα που έρχεται στην Γιούρολιγκ. Στον αντίποδα, οι Ροδίτες δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα της αναμέτρησης, ενώ ουσιαστικά "πνίγηκαν" από την άμυνα των γηπεδούχων.

Χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα οι "ερυθρόλευκοι" ξέφυγαν με 12-6 στο (5') της αναμέτρησης. Με τον Φαλ, να αρχίζει να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου στο +7, με το σκορ να βρίσκεται στο 23-16.

Ο Κολοσσός περιοριζόταν από την άμυνα των γηπεδούχων σε άστοχα περιφερειακά σουτ, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με αλλεπάλληλα καλάθια και φάουλ ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σερί 11-0, εκτινάσσοντας τη διαφορά στο +26, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 51-25. Μακκίσικ και Πίτερς ήταν οι πρώτοι σκόρερ με οχτώ και εφτά πόντους αντίστοιχα, ενώ οι Ροδίτες μετρούσαν 2/13 τρίποντα παρέα με 11 λάθη!

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς. Αντίθετα με τρίποντο του Παπανικολαόυ από τη γωνία στο(27') της αναμέτρησης η διαφορά έφτασε τους 31 πόντους, 63-34. Η διαφορά έφτασε και το +36(!) ενώ με ένα μικρό ξέσπασμα του Σταρκς το δεκάλεπτο  έληξε στο 74-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με όλα να έχουν κριθεί ο τεχνικός των ερυθρολεύκων άδειασε τον πάγκο και έδωσε όλους τους παίχτες του χρόνο συμμετοχής. Ο Κολοσσός, εκμεταλλευόμενος και την χαλαρότητα των γηπεδούχων, με ένα επιμέρους σερί 11-2 στην αρχή της τελευταίας περιόδου έριξε στιγμιαία τη διαφορά στο -24, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι επανέφεραν την τάξη έκλεισαν καλά το παιχνίδι με το τελικό σκορ να μην χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης για το ποιος άξιζε τη νίκη.

Ο ΚΕΦΑΤΟΣ: Σακίελ ΜακΚίσικ. Γενικά μοιράστηκε ο χρόνος συμμετοχής και το σκοράρισμα στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο, όμως ο Αμερικανός φόργουορντ ξεχώρισε λίγο παραπάνω δείχνοντας ζήλο στην άμυνα (3 κλεψίματα) και προσφέροντας κάποια καρφώματα στον αιφνιδιασμό.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός σούταρε με 61% εντός πεδιάς και 48% στα τρίποντα, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ οδήγησε τον Κολοσσό σε πολύ χαμηλά ποσοστά. Η ομάδα του Γιώργου Παπαθεοδώρου είχε μόλις 37% εντός πεδιάς, με τις τελικές πάσες να είναι 27-7 υπέρ των γηπεδούχων.