21.4 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Ολυμπιακός – Κολοσσός 71-52: Σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» και… βλέπουν Μακάμπι (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 71-52, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο δεν πραγματοποίησαν καθόλου καλή εμφάνιση όμως στο δεύτερο σοβαρεύτηκαν και «καθάρισαν» την υπόθεση, χωρίς να αφήσουν περιθώρια να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους. Με αυτή τη νίκη οι Πειραιώτες βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-1 και παραμένουν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από τον πρωτοπόρο και αήττητο Παναθηναϊκό, τον οποίο θα αντιμετωπίσουν στο ΟΑΚΑ σε μία εβδομάδα (22/1, 20.15).

Από την άλλη οι Ροδίτες παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί για μεγάλο χρονικό διάστημα κερδίζοντας τις εντυπώσεις κι αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια τους στο πρωτάθλημα. Με ρεκόρ 5-9 και 19 βαθμούς συγκατοικούν στην όγδοη θέση της κατάταξης με το Μαρούσι.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, από το ξεκίνημα φάνηκε ότι καμία από τις δύο ομάδες -και κυρίως ο γηπεδούχος και πιο ισχυρός Ολυμπιακός- δεν ήταν «ζεστός» στην επίθεση. Η αστοχία ήταν τόσο μεγάλη που το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 14-11 υπέρ των γηπεδούχων και με τους Ροδίτες να έχουν καταφέρει να πιστέψουν ότι μπορούσαν να πάνε τον ρυθμό του παιχνιδιού όπως τους βόλευε.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι νταμπλούχοι Ελλάδας προσπάθησαν να βελτιωθούν κι επιθετικά, διότι στην άμυνα είχαν κάνει αρκετά καλή δουλειά. Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη από τη γωνία τους έφερε μπροστά με πέντε πόντους (25-20) και ο κόουτς Σεγκούρα κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Αυτό είχε αποτέλεσμα και με επιμέρους σκορ 12-2, ο Κολοσσός πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 32-27.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να «σφίγγει» την άμυνά του και να «τρέχει» ένα γρήγορο σερί 9-0 για το 36-32 στο 23'. Οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκας δεν έπαιζαν σπουδαίο μπάσκετ αλλά διατηρούσαν την πρωτοπορία και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 50-44, με τους γηπεδούχους να έχουν αποκαταστήσει την τάξη.

Η διαφορά έφτασε και στους δέκα πόντους στην έναρξη της τελευταίας περιόδου (54-44) και στη συνέχεια 56-46, έχοντας βάλει τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων για ένα μεγάλο «μπαμ». Τίποτα πλέον δεν μπορούσε να αλλάξει και με «όπλο» την άμυνά του, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά κοντά στους είκοσι πόντους, με την κόρνα της λήξης να τον βρίσκει νικητή με 71-52.

Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε απόλυτα κάτω από τα δύο καλάθια και ήταν ο βασικός λόγος χάρη στον οποίο ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στη νίκη, καθώς ο Σέρβος σέντερ πέτυχε ένα εντυπωσιακό double double με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ στο σκοράρισμα άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 13 πόντους. Για τους ηττημένους ο Γκάουντλοκ

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ και κατόρθωσαν παρά τη μεγάλη αστοχία τους να επικρατήσουν και μάλιστα με διαφορά. Παράλληλα βρήκαν πολλούς πόντους από τη γραμμή των βολών, κερδίζοντας πολλά φάουλ εξαιτίας της υπεροπλίας στη γραμμή των ψηλών και όχι μόνο. Κάπως έτσι έφτασαν στη νίκη.