16.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Ηρακλής 94-65: Αγγαρεία πριν τα… σοβαρά (vids)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 94-65 τον Ηρακλή στο ΣΕΦ, για την 17η αγωνιστική της Basket League, σ' ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα απ' όλους.

Άλλωστε ο «Γηραιός» παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης, καθώς ήταν διαθέσιμοι όλοι κι όλοι πέντε επαγγελματίες και δύο πιτσιρικάδες. Αυτή ήταν η δωδέκατη ήττα της ομάδας της Θεσσαλονίκης σε 15 παιχνίδια και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται στην κορυφή με ρεκόρ 14-1. Πλέον οι Πειραιώτες στρέφουν το ενδιαφέρον τους στους δύο αγώνες για την Ευρωλίγκα κόντρα στη Ζαλγκίρις στο Κάουνας (15/3) και στον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ (17/3).

Το παιχνίδι δεν αντέχει στην παραμικρή κριτική, καθώς από την αρχή ήταν φανερό ότι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχαν καμία διάθεση να φορτσάρουν, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να παρουσιαστούν όσο πιο ανταγωνιστικοί γινόταν.

Τα κατάφεραν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με 38-33 και στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» χάιδεψαν λίγο το γκάζι. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 61-50. Οι δοκιμές συνεχίστηκαν και στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και η κόρνα της λήξης βρήκε τους Πειραιώτες νικητές με 94-65.

Ο ΣΟΒΑΡΟΣ: Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο πιο «ζεστός» παίκτης του Ολυμπιακού. Ο διεθνής φόργουορντ πάτησε παρκέ για περισσότερα από 24 λεπτά και σκόραρε 21 πόντους με 5/7 τρίποντα. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν Χένρι και Γκάρετ οι οποίοι ηγήθηκαν στο σκοράρισμα

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η μεγάλη διάθεση που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι εξαιτίας της σύνθεσης ανάγκης με την οποία παρατάχθηκαν φάνηκε στον τομέα των ριμπάουντ όπου και κυριάρχησαν. Βέβαια σε όλα τα υπόλοιπα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι κι έφτασαν σε μία αναμενόμενη κι εύκολη νίκη.