28.3 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Ολυμπιακός-Ιωνικός 100-68: «Πάρτι» και στο Λαύριο και τώρα… Final 8 (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός νίκησε πανεύκολα τον Ιωνικό Νικαίας στο Λαύριο με 100-68, σε αγώνα για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρησιμοποίησαν ως έδρα το γήπεδο του Λαυρίου καθώς το ΣΕΦ δεν ήταν διαθέσιμο. Αυτό δεν τους εμπόδισε βέβαια να πανηγυρίσουν την 15η επιτυχία τους σε ισάριθμους αγώνες -έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο λόγω της αναβολής της περασμένης εβδομάδας της εκτός έδρας αναμέτρησης με το Λαύριο-, την ώρα που οι Νικαιώτες με ρεκόρ 3-13 βρίσκονται στην τελευταία θέση και συνεχίζουν να μάχονται για τη σωτηρία τους.

Πλέον οι Πειραιώτες θα στραφούν στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί από την Πέμπτη (16/2) έως την Κυριακή (19/2) στα Δύο Αοράκια της Κρήτης και θα προσπαθήσουν να κατακτήσουν τη διοργάνωση για δεύτερη διαδοχική φορά.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, η αναμέτρηση δεν αντέχει στην παραμικρή κριτική, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν σοβαρά από το ξεκίνημα κι έφτασαν στην άνετη επικράτηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο φινάλε της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 27-9 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 48-20.

Το αναμενόμενο σενάριο ήταν να μην αλλάξει κάτι δραματικά και στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού όπως και συνέβη. Απλώς οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν λίγο πιο ανταγωνιστικοί και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 68-38.

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις η τελευταία περίοδος έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και μοιάζει με τυπική διαδικασία. Δεν θα μπορούσε να συμβεί κάτι διαφορετικό και σε αυτό το ματς, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητές τους Πειραιώτες με 100-68.

ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Ο αγώνας με τον Ιωνικό αποτέλεσε μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον κόουτς Μπαρτζώκα προκειμένου να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε διαθέσιμους, καθώς Σλούκας, ΜακΚίσικ και Πάπας έμειναν εκτός, με τον Πίτερς να επιστρέφει. Ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό -πέτυχαν όλοι πόντους- και πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ με 18 πόντους. Για τους ηττημένους διασώθηκαν μόνο ο πολύπειρος Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και ο Νούνιεζ Καστίγιο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό οι νικητές ήταν καλύτεροι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και κυριάρχησαν απόλυτα φτάνοντας σε μία νίκη διά περιπάτου.