18.4 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 84-81 (κ.α. 69-69): Ο Κάναν «καθάρισε» και τώρα Μπάρτσα ετοιμάσου… (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής της Ευρωλίγκας νίκησε τη Φενέρμπαχτσε στην παράταση με 84-81, (κ.α. 69-69), έχοντας ηγέτη τον Κάναν με 25 πόντους.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσε το πρώτο σκέλος της σεζόν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-12 και θα παίξει στα πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Από την άλλη η Φενέρ με 20-14 βρέθηκε στην έκτη θέση και θα συναντήσει κι εκείνη με μειονέκτημα έδρας τη Μονακό.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το πρώτο καλάθι όμως στη συνέχεια οι Τούρκοι «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 για να προηγηθούν νωρίς-νωρίς και να αναγκάσουν τον κόουτς Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ. Η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν εξαιρετική με τον Κάναν να είναι «καυτός» και με τέσσερα τρίποντα σχεδόν μόνος του διαμόρφωσε το 19-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος όμως πλέον ήταν αρκετά διαφορετική με τους Πειραιώτες να έχουν πλέον στην πλευρά τους το μομέντουμ και να παίρνουν το προβάδισμα της τάξεως των 5-6 πόντων (27-21, 31-25) και να φαίνεται ότι πλέον πατούσαν σαφώς καλύτερα στο παρκέ του ΣΕΦ. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (38-34) χάρη σε καλάθι του ΜακΚίσικ στην εκπνοή.

Οι παίκτες του κόουτς Γιασικεβίτσιους μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και προσπέρασαν 41-40, όμως σ' εκείνο το χρονικό σημείο η άμυνα του Ολυμπιακού «έσφιξε» όπως συνηθίζει και βρήκε τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση για να περάσει μπροστά. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 53-52 και οι γηπεδούχοι είχαν οριακό προβάδισμα.

Ένα γρήγορο σερί 5-0 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου η Φενέρ προηγήθηκε 53-58, ωστόσο τότε  ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων οι οποίοι προηγήθηκαν στο 34' με έναν πόντο (61-60) κι ένα τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος διαμόρφωσε το 64-60 στο 36'. Παρά το γεγονός ότι το διακύβευμα δεν ήταν τεράστιο, η «σκυλομαχία» συνεχιζόταν και με μικρό σερί 4-0 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 64-64. Ο Χέις-Ντέιβις είχε... ζεσταθεί και με πέντε διαδοχικούς πόντους έστειλε τη Φενέρ στο 65-69 στο 39'. Ο Μακ-Κίσικ απάντησε με έμμεσο τρίποντο για το 68-69 και το ντέρμπι συνεχιζόταν. Ο Ουίλιαμς-Γκος κέρδισε κι αυτός φάουλ για βολές και με 1/2 στα 38,8'' ισοφάρισε 69-69. Ο Αμερικανός αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και το σουτ του Ουίλμπεκιν πίσω από το κέντρο ήταν κι αυτό άστοχο με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Ο Γκούντουριτς ο οποίος δεν είχε κάνει... ζημιά στον Ολυμπιακό στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού βγήκε μπροστά σχεδόν από το... πουθενά και με επτά πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο έστειλε σχεδόν μόνος τη Φενέρ στο 73-78 στο 44' και πλέον έπρεπε ξανά να γυρίσει το ματς η ελληνική ομάδα. Τότε ήταν που ο Κάνααν το πήρε προσωπικά κι απάντησε με δικούς του πέντε πόντους ισοφαρίζοντας 78-78 με 53,7'' για το τέλος. Ο Χέις-Ντέιβις χρεώθηκε με βήματα και η μπάλα πέρασε ξανά στους Πειραιώτες. Στα 18,7'' ο Κάνααν βρήκε εκ νέου στόχο και διαμόρφωσε το 80-78. Ο Αμερικανός έκανε τα πάντα και έκλεψε την μπάλα από τον Καλάθη κερδίζοντας στη συνέχεια φάουλ και με δύο βολές στα 6,2'' σφράγισε τη νίκη με το τελικό 82-78. Ο Ουίλμπεκιν έβαλε ένα «σκοτωμένο» τρίποντο αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι και η κόρνα της λήξης βρήκε νικητή με 84-81.

Ο «ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ»: Ο Αϊζάια Κάναν υπέγραψε τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού, με τον Αμερικανό να είναι εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο και στην παράταση και να τελειώνει το ματς με 27 πόντους και εκπληκτική ευστοχία στις προσπάθειές του από τη γραμμή των βολών (6/7), στα δίποντα (3/3) και στα τρίποντα (5/7). Σημαντικός και ο ΜακΚίσικ με 12 πόντους. Για τους ηττημένους ο Χέις-Ντέιβις με 21 πόντους ήταν σπουδαίος αλλά όχι αρκετός.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αποδείχθηκε κομβική η αναλογία των ασίστ/λαθών, με την ελληνική ομάδα να έχει 14-11 και τους φιλοξενούμενους 14-15, με τα περισσότερα λάθη να γίνονται στο φινάλε.