33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Ολυμπιακός-Φενέρ 78-82: Τον “μπέρδεψε” ο Έντουαρντς και τώρα πάει στην Πόλη! (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στην πρώτη περίοδο, ο Κάρσεν Έντουαρντς ήταν εξ φάκτορ στη συνέχεια, βάζοντας τη Φενέρ στο παιχνίδι και με τους Χέις και Μότλει να τον... "πληγώνουν", οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν με 78-82 στο ΣΕΦ. Τα πολλά επιθετικά της Φενέρ στοίχισαν και παρά την προσπάθεια του Κώστα Σλούκα στην 4η περίοδο ( 12 πόντους), οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 στη σειρά, η οποία μεταφέρεται πλέον στην Κωνσταντινούπολη (3/5).

Με τον Ουόκαπ σε ρόλο δημιουργού και τον Καναάν σε ρόλο εκτελεστή, ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα εννέα πόντων (10-1). Αυτό ανάγκασε τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η Φενέρ προσπάθησε να ρίξει στιγμιαία τον ρυθμό, παίζοντας κυρίως από το ποστ, ρίχνοντας τη διαφορά στους έξι. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν γρήγορα και με καλάθια των ΜακΚίσικ και Σλούκα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-10, με τους "ερυθρόλευκους" να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να χτυπά πολυπλέυρως τη Φενέρ. Εννίοτε με κινήσεις στο ποστ, αλλά και με την επιπλέον πάσα για μακρινό ελεύθερο σουτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσει στο 26-10, όμως ο Κάρσεν Έντουαρντς (δεν χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο παιχνίδι) σημείωσε 8 πόντους σε 2' φέρνοντας τη Φενέρ στο -8 (28-20).

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα δεν σταμάτησαν εκεί, αλλά συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, βρίσκοντας μερικά καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έβρισκε τις επιθετικές λύσεις της πρώτης περιόδου, ενώ στον αντίποδα ο Έντουαρντς ως εξ φάκτορ, συνέχισε να δίνει λύσεις. Οι φιλοξενούμενοι με τις δύο βολές του Μαχμούτογλου, έκλεισαν την ψαλίδα στο -3, με το σκορ στην ανάπαυλα να βρίσκεται στο 37-34, υπέρ του Ολυμπιακού.

Παρόλο που ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 4-0 σερί, η Φενέρ επανήλθε. Έβαλε τα ίδια προβλήματα στους "ερυθρόλευκους", κόβοντας την κυκλοφορία της μπάλας, με τον Ολυμπιακό να επιχειρεί κυρίως μακρινά σουτ μαρκαρισμένα. Το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα ήρθε πάνω στην ώρα. Η ομάδα του έτρεξε ένα σερί 6-0, με το σκορ στο (27') της αναμέτρησης να βρίσκεται στο 51-43. Η Φενέρ όμως εκμεταλλευόμενη στο έπακρο το μπόνους των βολών μείωσε και πάλι στο -2, πριν έρθει το μεγάλο σουτ του Σάσα Βεζένκοφ. Ο Βούλγαρος ηγέτης του Ολυμπιακού με σουτ από τα 9 μέτρα περίπου, έφερε του γηπεδούχους στο +5, με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 56-51.

Φοβερό ξεκίνημα όμως για τους φιλοξενούμενους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με ένα επιμέρους σερί 8-0, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε και πάλι το προβάδισμα, μετά το αρχικό 1-0 και 31' παιχνιδιού. Παράλληλα, μετά το καλάθι του Σλούκα, ο Ντόρσεϊ έβαλε τη Φενέρ μπροστά με 63-58. Ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα της τουρκικής ομάδας στην αναμέτρηση. Το δίδυμο Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με δικό τους επιμέρους σερί 9-0, έδωσαν στους γηπεδούχους και πάλι το προβάδισμα με 67-63. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε πραγαμτικά "ροντέο". Οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, μέχρι το τελευταίο 1:30' της αναμέτρησης. Ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές και οι Γκούντουριτς- Ντόρσεϊ έδωσαν στη Φενέρ το προβάδισμα με 80-76. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αστόχησε, ενώ έχασε και τρία συνεχόμενα αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να "ροκανίσουν" το χρόνο και μέσω των βολών να φτάσουν στο μπρέικ.

X FACTOR: Μοιάζει λίγο οξύμωρο το γεγονός ένας παίχτης να μην έχει κλείσει τον αγώνα στο παρκέ και συνάμα να είναι ένας εκ' των πρωταγωνιστών. Ο Κάρσεν Έντουαρντς όμως, όταν ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +16, εμφανίστηκε από τον πάγκο και έδωσε 16 υπερπολύτιμους πόντους. Συνολικά είχε 6/14 σουτ (2/6 τρίποντα), ενώ πάλεψε στην άμυνα και μαζί με τον Νάιτζελ Χέις (15 πόντους) έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αναμφίβολα τα επιθετικά ριμπαόυντ της Φενέρ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μάζεψε 15 από αυτά, με τον Ολυμπιακό να έχει 5. Αυτό οδήγησε την ομάδα από την Τουρκία να έχει 22(!) παραπάνω κατοχές, που σε μία τόσο κλειστή και αμφίρροπη αναμέτρηση είναι σημαντικό.