21.9 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 88-83: Πίτερς και Φαλ «καθάρισαν» τους Σέρβους (pics)

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ τον Ερυθρό Αστέρα με 88-83, σε παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι Πειραιώτες έφτασαν στη δεύτερη επικράτησή τους σε ισάριθμα ματς για τη «διαβολοβδομάδα» που ολοκληρώνεται αύριο (17/11) και πλέον έχουν θετικό ρεκόρ (5-4), πατώντας πλέον στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη οι Σέρβοι «έπεσαν» στο 3-6 κι έχουν... ανηφόρα μπροστά τους.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλό ρυθμό στην επίθεσή τους, καθώς οι άμυνες δεν έπαιζαν σκληρά και είναι χαρακτηριστικό ότι καταλογίστηκαν συνολικά στο πρώτο δεκάλεπτο μόλις τέσσερα φάουλ. Οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις από τον Κάνααν, τον Πίτερς και τον Φαλ, ενώ οι Σέρβοι είχαν σε καλό βράδυ τον Νέντοβιτς και προηγήθηκαν με τρεις πόντους (20-23) στο φινάλε του εναρκτήριου κομματιού του ματς.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα κυλούσαν στο ίδιο μοτίβο μέχρι το 31-39 στο 15'. Σ' εκείνο το χρονικό σημείο ήταν που οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν για τα καλά την άμυνά τους και με σερί 10-0, δεν πλησίασαν απλά αλλά και προσπέρασαν τους αντιπάλους τους με 41-39. Παρά το καλό μομέντουμ πάντως δεν κατόρθωσαν να ξεφύγουν περισσότερο και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχαν προβάδισμα μόλις ενός πόντου (45-44).

Η καλή άμυνα ήταν ο «οδηγός» της ομάδας του κόουτς Μπαρτζώκα και στο τρίτο δεκάλεπτο και σιγά-σιγά άρχισε να χτίζει μία καλή διαφορά, παίρνοντας σημαντικό πλεονέκτημα για να φτάσει στη νίκη. Προσπέρασε με δέκα (57-47) στο 27' και στο 29' πήγε και στους 14 (64-50). Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 64-53 και πλέον όλα θα κρίνονταν από την ελληνική ομάδα.

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην τελευταία περίοδο και οι Πειραιώτες έμοιαζαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (78-63, 35') και χάνοντας ευκαιρίες για να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο. Ωστόσο η κόρνα της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό δίκαιο νικητή με 88-83, κάνοντας το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα».

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ: Ο Μουσταφά Φαλ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στις δύο ρακέτες και πέτυχε ένα εμφατικό double double (14π., 14ριμπ.), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο εξαιρετικός Άλεκ Πίτερς με 28 πόντους και ρεκόρ καριέρας, με σημαντικές βοήθειες επιθετικά να έρχονται κι από τον Κάνααν. Για τους ηττημένους ο Νεμάνια Νέντοβιτς έμοιαζε να παλεύει μόνος του σε αρκετές περιπτώσεις.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Εξαιρετικός στη δημιουργία ο Ολυμπιακός ο οποίος είχε δώσει περισσότερες από είκοσι ασίστ στο φινάλε της τρίτης περιόδου, έχοντας μονοψήφιο ρυθμό λαθών.