24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Ολυμπιακός-Ερ. Αστέρας 94-55: Ομάδα για… μεγάλα όνειρα (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός βρήκε μια διαφορετική αντιμετώπιση από τον Ερυθρό Αστέρα στην Κύπρο σε σύγκριση με το ματς κόντρα στην Χάποελ Χολόν, αλλά ήταν και πιο αποφασισμένος να φανερώσει στοιχεία του παιχνιδιού του, κάνοντας... περίπατο στη δεύτερη μέρα του «Νεόφυτος Χανδριώτης», το οποίο και κατέκτησε με το επιβλητικό 94-55 απέναντι στους Σέρβους, δείχνοντας πως την νέα σεζόν είναι έτοιμος για ακόμη πιο μεγάλα όνειρα.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν... φουριόζοι στο ματς με δίδυμο τους Ουόκαπ και Κάναν στην περιφέρεια και τους Βεζένκοφ-Φαλ στη ρακέτα, υψώνοντας «τείχος» στους Σέρβους που δε σούταραν ούτε ένα δίποντο στα πρώτα πέντε λεπτά, με τις εύκολες λύσεις στο ανοικτό γήπεδο και όχι μόνο να φέρνουν το αρχικό 11-0. Ο Αστέρας, μάλιστα, βλέποντας έναν Βεζένκοφ ορεξάτο να συνεργάζεται εξαιρετικά με τον Κάναν κι έναν Μπολομπόι να κυριαρχεί στη ρακέτα με την «εκρηκτικότητά» του, πέτυχε το πρώτο σουτ εντός παιδιάς στο 7ο λεπτό του αγώνα, με τον Ιβάνοβιτς πάντως κάπως να νοικοκυρεύει το παιχνίδι του και να μειώνει στο 24-13 για την πρώτο περίοδο, έχοντας βρεθεί και στο -14.

Με τους ερχόμενους από τον πάγκο παίκτες του Ολυμπιακού, ο ρυθμός στην εκτέλεση χάθηκε για λίγο και αυτό έδωσε την ευκαιρία στις εμπνεύσεις του Μίτροβιτς και στις συνεργασίες του με τον Ιβάνοβιτς να φέρει τη διαφορά μέχρι και στο -7 για τη σερβική ομάδα (29-22 στο 13'). Ο Λαρεντζάκης, όμως, έδωσε τη λύση στους «ερυθρολεύκους» με τα μακρινά του σουτ, η εξαιρετική δημιουργικότητα με έναν κεφάτο Λούντζη έπιασε τόπο και η απόσταση ανέβηκε άμεσα στο +17, προτού με ένα σερί 0-7 και με ένα απίστευτο μακρινό σουτ του Μάρκοβιτς στη λήξη του ημιχρόνου, μειώσουν οι τυπικά φιλοξενούμενοι (47-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο μια που ο Μίτροβιτς ξεκίνησε με τρίποντο και μείωσε στο +7 για τον Ολυμπιακό, μια που οι Πειραιώτες... γκάζωσαν. Με πλουραλισμό στην επίθεσή τους κι έχοντας τα ίδια «εργαλεία» στην άμυνα που «σκιάζουν» τον αντίπαλο, με τον Παπανικολάου αυτή την φορά να μπαίνει στην εξίσωση για την ομάδα του, η διαφορά έφτασε εν ριπή οφθαλμού στους 20 πόντους (65-45). Οι Σέρβοι έμοιαζαν... να μην έχουν τρόπο να αντιδράσουν και να τα έχουν χαμένα, με τους τυπικά γηπεδούχους να είναι εκπληκτικοί και να κλείνουν, με την ίδια συνταγή, την τρίτη περίοδο στο +25 (74-49).

Με τον Αστέρα να μην μπορεί σε καμία περίπτωση να βοηθήσει, ο Ολυμπιακός έκανε όσα ήθελε στο παρκέ και η ποικιλία στο σκοράρισμα με τη σταθερά της άμυνας συνέχισαν να συνυπάρχουν. Με το παιχνίδι να βαίνει προς το τέλος του, ο Μπαρτζώκας έβαλε στο παρκέ και τους Πάπας-Μπλακ για να πάρουν χρόνο συμμετοχής, κάτι που δεν άλλαξε την κατάσταση στο παρκέ. Ίσα ίσα, μάλιστα, ο Γιοβάνοβιτς είδε με ανησυχία τον Όγκνιεν Ντόμπριτς να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την επίδειξη ισχύος τους με ένα σαρωτικό +39 (94-55).

Δεκάλεπτα: 24-13, 47-37, 74-49, 94-55

X-FACTORS: Μπορεί ο Σάσα Βεζένκοφ αυτή την φορά να «ξέσπασε» με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ωστόσο το δρόμο για την κυριαρχία έδειξαν δύο παίκτες, που μπορεί να φανούν «παράγοντες Χ» στη διάρκεια της σεζόν, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (15 π., 4 ρ., 6 ασ.) και τον Μιχάλη Λούντζη (2 ρ., 3 ασ.) να αλλάζουν το ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Αστέρας μείωσε στο -7 και απειλούσε να πλησιάσει, χωρίς ποτέ ξανά ουσιαστικά να φανεί ανταγωνιστικός.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τις περισσότερες φορές η στατιστική, όσο κι αν επιχειρούμε να την απαρνηθούμε, λέει την αλήθεια. Ο Ολυμπιακός είχε 11 παραπάνω κατοχές (15-10 επιθετικά ριμπάουντ και 10-16 λάθη) και τις εκμεταλλεύτηκε με 45% στα τρίποντα (10/22) έναντι 12% του Ερυθρού Αστέρα (4/31), υπερτερώντας και σε κάθε άλλη κατηγορία. Στην αναλογία ασίστ-λαθών, δε, με 29-10 για τους παίκτες του Μπαρτζώκα έναντι 10-16 για τους Σέρβους, φάνηκε και η διαφορά στη δημιουργία και στην επικοινωνία, που υπάρχει από πέρυσι με ένα «γερό» κορμό, που θα εντάξει άνετα και τους νεοαποκτηθέντες.