19.5 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Ερ. Αστέρας 72-76: Αδελφική «σφαλιάρα»! (vids+pics)

Ένας εξαιρετικά προετοιμασμένος Ερυθρός Αστέρας, όπως και στο Βελιγράδι, εξέθεσε κάθε αδυναμία του αγνώριστου στο 2022 Ολυμπιακού και επικράτησε στο ΣΕΦ δίκαια με 76-72, προκαλώντας μαζί με την πρώτη εντός έδρας ήττα της σεζόν ένα νέο πισωγύρισμα στην ελληνική ομάδα, που έχει πια 12-8 στην Ευρωλίγκα και με τέτοια αποτελέσματα απαγορεύεται να σκέφτεται την τετράδα, τη στιγμή που με το αντίστροφο 8-12, αλλά ένα μεγάλο «διπλό» στο Φάληρο, μπορεί να ελπίζει ακόμη στη «μάχη» της οκτάδας.

Ο Ερυθρός Αστέρας έμοιαζε να ξεκινά με περισσότερη αυτοπεποίθηση στο παρκέ, βρίσκοντας τις σταθερές του με τον Ντόμπριτς σε μια εξαιρετική ημέρα να σκοράρει και τον Ουόλτερς να διαχειρίζεται εξαιρετικά την επίθεση της ομάδας του, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός κάτι αντίστοιχο δεν είχε. Το «διπλό» σκορ με 10-20 στο 7ο λεπτό ήταν, έτσι, φυσιολογικό, αλλά εκεί ήρθε ένα «ξέσπασμα» με 11-0 των παικτών του Μπαρτζώκα χάρη στο μακρινό τους σουτ, προτού διαμορφώσει ο Λαζάρεβιτς το 21-22 της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι σκλήρυναν παραπάνω στη δεύτερη περίοδο, αφήνοντας τον Βεζένκοφ να ηγηθεί και δείχνοντας να βρίσκουν ρυθμό. Μετά το 26-22, όμως, πάλι χάθηκε η ισορροπία εκτελεστικά και ξεκινώντας από την άμυνά του ο Αστέρας βρήκε την απάντηση για ένα σερί 0-7, με το οποίο πήρε ξανά τον έλεγχο, βασιζόμενος πάντοτε στις εμπνεύσεις του Ουόλτερς, αλλά και τα τελειώματα του Ουάιτ αυτή την φορά, για να μείνει όρθιος απέναντι σε ένα μαχητικό Σλούκα, που δύσκολα όμως μπορούσε να συμμαζέψει μόνος του την κατάσταση (36-37).

Μετά από ένα γκολ-φάουλ του Λαρεντζάκη στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου για το 39-37, οι Σέρβοι για ακόμη μια φορά κυριάρχησαν στο παρκέ και έφεραν προβληματισμό στους αντιπάλους τους, ενεργοποιώντας το γνωστό δίδυμο από την αρχή, για να προηγηθούν και με διαφορά οκτώ πόντων στα μέσα της περιόδου (42-50). Όταν, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε ένα σημείο αναφοράς στην επίθεσή του στο πρόσωπο του Φαλ που... έβαλε στα καλάθια τον Ζίρμπες, άρχισε να αλλάζει πρόσωπο και μείωσε και στον πόντο, αλλά το μακρινό σουτ από τους Λάζιτς και Κάλινιτς φάνηκε σε εκείνη την αντεπίθεση σωτήριο για τους παίκτες του Ράντονιτς (52-56).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στη μία πλευρά και να «μπλοκάρουν» τον Ολυμπιακό στην άλλη, με τον Ιβάνοβιτς να μπαίνει στην εξίσωση και τον Μπαρτζώκα να αναγκάζεται σε τάιμ άουτ στο -8 (57-65 στο 35'), για να αλλάξει αμέσως η εικόνα 1.5 λεπτό αργότερα, με τον Σλούκα να βγαίνει μπροστά και τον Βεζένκοφ να τελειώνει με φλότερ για το 65-66 στο 37ο λεπτό, που αυτή την φορά έκανε τον Ράντονιτς να φέρει τους παίκτες του στον πάγκο. Ο Αστέρας, όμως, δεν έχασε την ψυχραιμία του και απάντησε στο 67-68 με σερί 0-6, το οποίο στα 46.8" πια για το τέλος έδειχνε να τελειώνει το ματς (67-74), κάτι που επιβεβαώθηκε, αφού ήταν πια αργά το οτιδήποτε για έναν πολύ κακό Ολυμπιακό, που μοιρολατρικά δέχθηκε την πρώτη απώλεια στο σπίτι του (72-76).

Δεκάλεπτα: 21-22, 36-37, 52-56, 72-76

X-FACTOR: Ο Όγκνιεν Ντόμπριτς έχει αρχίσει εξαιρετικά μέσα στο 2022, αποδεικνύοντας πως είναι... λίρα εκατό όποτε τον χρειάζεται ο Ερυθρός Αστέρας. Ο 28χρονος γκαρντ ήταν ο παίκτης, που έδωσε αρχικά το σύνθημα στην ομάδα του, ενώ στη συνέχεια σκόραρε όποτε ακριβώς έπρεπε, για να φτάσει ως πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, μαζί με τέσσερις ασίστ, να «πληγώσει» τον Ολυμπιακό, που ίσως θα έπρεπε να μελετήσει καλύτερα το ρεκόρ καριέρας του (20 πόντοι) μόλις πριν από μία εβδομάδα (21/1) με τη Βιλερμπάν.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός είδε τον αντίπαλό του να έχει 10 παραπάνω κρίσιμες κατοχές (6-10 επιθετικά ριμπάουντ, 17-11 λάθη), που τον κράτησαν μπροστά στο σκορ και με ασφάλεια, όσο κρινόταν ακόμη το ματς, μαζί με μια αξιοπρεπή του απόδοση στα τρίποντα (6/17 και 35.3% ποσοστό) έναντι μιας κακής επίδοσης των γηπεδούχων (8/29 και 29.6%).