21.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Εφές 87-85: Δαιμόνιος Σλούκας ξόρκισε τους δαίμονες !(vids)

Ο τεράστιος Κώστας Σλούκας σε ματς... καριέρας, αν κι έχει πολλά τέτοια, έριξε στο καναβάτσο την Εφές με μια μυθική εμφάνιση και... υπογραφή το τρίποντο της νίκης σε χρόνο μηδέν. Το 87-85 στην παράταση ήρθε με τον ηγέτη του Ολυμπιακού να αντέχει μετά από 39 λεπτά συμμετοχής, ελλείψει και του Ουόκαπ λόγω μυικού σπασμού, να δει καθαρά το καλάθι, να προλάβει το χρονόμετρο, να φέρει την πρώτη νίκη του Ολυμπιακού επί της Εφές μετά από έξι ήττες από τους Τούρκους!

Στο 14-9 ο Ολυμπιακός, γερά πια στην οκτάδα αφήνοντας την Εφές στο 12-12, ξανά κοιτάζει ψηλά προς τη τετράδα.

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να έχει στην πρώτη περίοδο έναν... άχαστο Σλούκα, ο οποίος ελλείψει Ουόκαπ ήταν στην πρώτη πεντάδα και πήρε την μπαγκέτα και το σκοράρισμα. Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν μυαλωμένα στην επίθεση και δυνατά στην άμυνα, άφησαν την Εφές στα 0/7 τρίποντα έχοντας δυσκολέψει το σουτ, άφησαν άποντο τον Λάρκιν και έκλεισαν την περίοδο με το 26-17 να είναι «καθρέφτης» όσων είχαν γίνει στο παρκέ.

Η Εφές βέβαια, είναι ομάδα... χαμαιλέοντας. Και με τα πρόσωπα να αλλάζουν εκατέρωθεν και για ανάσες, οι Τούρκοι βρήκαν το σουτ, ο Μίτσιτς πάτησε το γκάζι, ο Ολυμπιακός έχασε λίγο το καθαρό του μυαλό και στις δύο πλευρές του γηπέδου και στο 19' ήρθε το πρώτο προβάδισμα της Εφές, 37-38 με 4/6 τρίποντα σε αυτή την περίοδο. Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 42-41.

Σε... two men show εξελίχθηκε η τρίτη περίοδος. Σλούκας και Μίτσιτς έδιναν ρεσιτάλ, με μια σημαντική διαφορά. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού έπρεπε και να σκοράρει αφού δεν είχε πολλά στηρίγματα σε αυτό το κομμάτι, ενώ αυτός της Εφές έβλεπε αρκετούς «ζεστούς» συμπαίκτες, με τον Μοερμάν από το τρίποντο και τον Πλάις να είναι τα μεγαλύτερα προβλήματα. Το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο στους 61 πόντους και το δραματικό φινάλε έμοιαζε προδιαγεγραμμένο.

Ο Ολυμπιακός είχε χάσει το εύκολο σκορ, ψάχνοντάς το με πολύ μακρινά σουτ και όχι υπό καλές προϋποθέσεις, η Εφές είχε καλύτερη ισορροπία και πολύ μεγαλύτερο πλουραλισμό και ένα μικρό προβάδισμα, 68-71 στο 35'. Ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τον Ντόρσεϊ και αυτός πήρε φωτιά. Δικοί του πόντοι, επτά μαζεμένοι, έφεραν το 75-73 στο 39'. Ο Μίτσιτς στα 14,6'' ισοφάρισε σε 75-75 και έστειλε τις ομάδες στον πάγκο για το καθοριστικό τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός άργησε στην επίθεση που εξελίχθηκε άσχημα με τον ΜακΚίσικ να κατεβάζει τη μπάλα και να μοιάζει να μην ξέρει τι να την κάνει, ο Ντόρσεϊ βρέθηκε με τη μπάλα στα χέρια σε κακό σημείο και σε κακό χρόνο, έκανε ένα αξιοπρεπές σουτ αλλά... παράταση.

Στην κόψη του ξυραφιού ήταν και η παράταση, όμως ο Λάρκιν βρήκε κακό σημείο να... ξυπνήσει. Στα 40'' το τρίποντό του, δεύτερο στην παράταση, έκανε το 82-85, ο Ντόρσεϊ μείωσε, η Εφές έχασε την επίθεση και σε χρόνο μηδέν, ο Σλούκας έβαλε το τρίποντο της νίκης.

ΚΡΥΦΟΣ ΗΡΩΑΣ: Στη βραδιά του Σλούκα υπήρχε και... παρτενέρ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ από το 35' που επέστρεψε στο παρκέ μέχτρι το 45' που έληξε το ματς σκόραρε 11 πόντους, ο ένας... καλύτερος από τον άλλο και κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό σε δύσκολα σημεία.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ηταν σημαντική στην εξέλιξη του αγώνα η υπεροπλία του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ, 34-26 και κυρίως το ότι επέτρεψε στη Εφές να πάρει μόλις δύο επιθετικά.