21.6 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – Εφές 74-77: Ο Βασίλιε της βασίλισσας (vids)

Ηταν άποντος σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Ο Αταμάν χωρίς δισταγμό διέταξε να πάρει την τελευταία επίθεση. Ο Βασίλιε Μίτσαιτς έβαλε το τρίποντο με κρεμασμένους δύο παίκτες πάνω του. Το όνειρο του Ολυμπιακού στη φετινή Ευργωλίγκα τελείωσε. Η Εφές νίκησε με 77-74, πέρασε στον μεγάλο τελικό και άφησε τους «ερυθρόλευκους» με μια μεγάλη πίκρα. Το πάλεψαν, επέστρεψαν, μπορούσαν δεν τα κατάφεραν. Η Εφές περιμένει τον αντίπαλο από τον οποίο θα διεκδικήσει την παραμονή της στον... θρόνο του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός ήταν συνολικά καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και το 43-42 με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια τον αδικούσε. Με πύργο τον Φαλ και στις δύο πλευρές προηγήθηκε με 14-7, χωρίς αυτόν όταν πήγε στον πάγκο για ανάσες δέχτηκε σερί 11-ο και βρέθηκε πίσω με 18-17. Αντέδρασε ψύχραιμα, έκλεισε το δεκάλεπτο με 21-18 αλλά ο Λάρκιν είχε αρχίσει να ζεσταίνεται και να βάζει μακρινά σουτ, ενώ η Εφές είχε αρχίσει με 1/6 τρίποντα.

Η Εφές σταδιακά έβρισκε συμπαραστάτες στον Λάρκιν, με απρόσμενο ίσως τον Μπράιαντ και... προβλεπόμενο τον Μίτσιτς που άρχισε να ανεβαίνει, την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν έπαιρνε λύσεις από παίκτες που πόνταρε, σαν τον Ντόρσεϊ και κυρίως τον εκτός κλίματος Βεζένκοφ. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν έχοντας κεφάλι στο σκορ στα αποδυτήρια, αλλά χρειάζονταν... ενισχύσεις.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ άσχημα στο τρίτο δεκάλεπτο. Και η Εφές το αντίθετο. Ο Μπράιαντ έβαζε τα τρίποντα σαν να πετούσε βότσαλα στον ωκεανό, τα ριμπάουντ χάνονταν, η Εφές βρήκε πεδίο και... όρμηξε. Αποτέλεσμα, να βρεθεί στο 26' με διψήφιο προβάδισμα, 48-59 και να σημάνει... συναγερμός. Τον άκουσε ο Ντόρσεϊ που έγινε ο πρώτος που άρχισε να δίνει βοήθειες στον Παπανικολάου ο οποίος κρατούσε το... οχυρό, ο Σλούκας μπήκε από τον πάγκο, ο Βεζένκοφ έδειξε τα πρώτα σημάδια αντίδρασης

Ο Μπαρτζώκας είδε το... τίναγμα του Ντόρσεϊ, άλλαξε την αλλαγή που τον είχε έτοιμο κι αυτός τον δικαίωσε. Ηταν ο ηγέτης της αντεπίθεσης, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 63-66 στο 30' και είχε επανέλθει.

Η μάχη εξελίχθηκε συναρπαστικά με τις διαφορές στον πόντο και τον Ολυμπιακό να δείχνει σε κρίσιμα σημεία έλλειψη ψυχραιμίας. Είτε χάνοντας βολές ακόμα και με τον Ντόρσεϊ, είτε κάνοντας άσχημες και άστοχες επιθέσεις και με όλα αυτά χάνοντας συνεχόμενες ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα στο σκορ και την ψυχολογία.

Η Εφές έκανε τα απαραίτητα σε σημείο που φαινόταν ότι αν βρισκόταν πίσω στο σκορ θα είχε θέμα και στο 37'30'' ήταν στο +3, 70-73. Στο 38΄45'' με τραβηγμένο φάουλ του Σλούκα στον Λάρκιν, αυτός με 1/2 έκανε το 70-74. Ο Ολυμπιακός από το 33' είχε βάλει μία βολή! ΑΠό το 35' δεν είχε βάλει τίποτα...

Στο 39' ο Σλούκας πήγε στις βολές, τις έβαλε, 72-74. Αστοχο τρίποντο του Μοερμάν στα 38'', στα 19'' ο Μάρτιν ισοφαρίζει, από τρομερή πάσα πάρε - βάλε του Σλούκα. 74-74 και τάιμ άουτ του Αταμάν για την επίθεση του αγώνα. Εδωσε εντολή στον Μίτσιτς, αυτός έβαλε απίστευτο τρίποντο στην εκπονή, 74-77 και τέλος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σούταρε 25 βολές ο Ολυμπιακός, έβαλε τις 19. Εχασε με διαφορά ενός σουτ. Το πόσο στοίχισαν αυτές οι έξι βολές δεν χρειάζεται μεγαλύτερη εξήγηση...