29.7 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Ολυμπιακός –Χολόν 88-77: Έσπασε τη ζώνη και… τέλος (pic, vids)

Μία εβδομάδα πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων του και παραμονές πια μιας ακόμη πολύ απαιτητικής σεζόν, ο Ολυμπιακός κάνει την πρόβα τζενεράλε του στην Κύπρο. Στο πλαίσιο του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβλήθηκε της Χάποελ Χολόν με 88-77 και αύριο (24/9, 18:00) θα αντιμετωπίσει στον άτυπο τελικό τον Ερυθρό Αστέρα που νωρίτερα νίκησε στον πόντο το Περιστέρι.

Ήταν ένα χρήσιμο από κάθε άποψη φιλικό για τον Ολυμπιακό που αντιμετώπισε μία ομάδα που αποδείχτηκε σκληρό καρύδι και του έβαλε δύσκολα με άμυνες ζώνης. Με αυτό το δεδομένο οι πρωταθλητές Ελλάδας κρατούν σήμερα πολλά περισσότερα από μία νίκη αφού δοκιμάστηκαν σε ένα ματς που αποδείχτηκε απαιτητικό. Όταν η Χολόν πήρε το προβάδισμα, αντέδρασαν με πειστικό τρόπο για να πάρουν τη νίκη. Για να σπάσουν τη ζώνη της Χολόν πάντως ο Ολυμπιακός επιστράτευσε πολλά τρίποντα, επιχειρώντας διπλάσιο αριθμό έναντι των σουτ δύο πόντων (42 έναντι 21)

Είναι προφανές ότι ο Ολυμπιακός απέχει ακόμη από αυτό που μπορεί και θέλει να δείξει στην εξέλιξη της σεζόν. Όχι μόνο γιατί βρίσκεται ακόμη στην περίοδο της προετοιμασίας του –έστω και στο τέλος της- αλλά και γιατί μετράει λίγες μόνο μέρες στις οποίες είναι παρόντες όλοι οι παίκτες του. Σχεδόν όλοι αφού ο Κώστας Σλούκας είναι εκτός αντιμετωπίζοντας ένα οστικό οίδημα στο αριστερό γόνατο και τρέχει να προλάβει το Super Cup. Παράλληλα ο Σάσα Βεζένκοφ αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα αλλά αποφασίστηκε να παίξει.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν μία καθόλου τυχαία ομάδα. Μπορεί η Χάποελ Χολόν να μην είναι επιπέδου Ευρωλίγκας, ωστόσο είναι η πρωταθλήτρια Ισραήλ ενώ στη σεζόν που πέρασε, έφτασε μέχρι τον ημιτελικό του BCL. Έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό με την άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε και γενικά του προσέφερε ένα χρήσιμο τεστ ενόψει της συνέχειας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και με 2/2 τρίποντα του Ουόκαπ προηγήθηκε με 13-2 στα 3’. Δεν ήταν όμως εξίσου αποτελεσματικός στη συνέχεια της περιόδου αφού σημείωσε μόλις τρεις πόντους στα επόμενα έξι λεπτά. Στο τέλος της ωστόσο ήταν μπροστά με 19-14.

Η είσοδος του Γιαννούλη Λαρεντζάκη έδωσε ενέργεια στην περιφέρεια του Ολυμπιακού αφού ο διεθνής γκαρντ με 2/2 τρίποντα έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-14 στο 12’). Οι Ισραηλινοί τη μάζεψαν όμως γρήγορα (29-24 στο 15’) και με μία άμυνα ζώνης κατάφεραν να περιορίσουν ακόμη περισσότερο τη δράση του Ολυμπιακού. Έτσι στο τέλος του ημιχρόνου υπήρχε ισοπαλία στους 36.

Ο Ολυμπιακός έχτισε μομέντουμ στις αρχές του δεύτερου μέρους μέσα από τα περιφερειακά σουτ του Πίτερς (48-40 στο 23’). Ο Αμερικανός ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο αλλά έβαλε τέσσερα σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο (53-46) του δεύτερου μέρους και σημείωσε συνολικά 15 πόντους στην τρίτη περίοδο. Η Χολόν ωστόσο δεν έχασε και πάλι την επαφή με το σκορ (57-54 στο 26’). Στο 30’ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 65-59 έχοντας ανεβάσει την παραγωγικότητα του.

Η Χολόν όμως συνέχισε να βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό και μάλιστα 6,5 λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε και μπροστά (65-67). Ήταν ένα «καμπανάκι» που χτύπησε εγκαίρως, αφού ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 12-0 (77-67 στο 36’) και το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοφ τελείωσε οριστικά το παιχνίδι (85-74 στο 39’).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Αν και οι διοργανωτές τα έκαναν μαντάρα με τη στατιστική του –εμφανίζεται να έχει τέσσερις πόντους- ο Άλεκ Πίτερς με το ξέσπασμα του στην τρίτη περίοδο έδειξε τι μπορεί να δώσει στον Ολυμπιακό. Αυτός που πάντως άλλαξε στο τέλος τις ισορροπίες με την ολιγόλεπτη έστω παρουσία του, ήταν ο Μουσταφά Φαλ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πέραν του ότι σούταρε διπλάσια τρίποντα (16/42) από δίποντα (15/21), ο Ολυμπιακός κρατάει και τον συντελεστή 2,25 ασίστ/λαθών (27 ασίστ, 12 λάθη)