19.5 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Αρμάνι 79-74: Γλίτωσε το «καρδιοχτύπι» και συνεχίζει ψηλά (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός είδε μια διαφορά, που έφτασε και στους 15 πόντους, να ισοφαρίζεται ξαφνικά από μια Αρμάνι Μιλάνο, που κόντεψε να τον κάνει να «καρδιοχτυπήσει» με «παράγοντες Χ» τους Φλακαντόρι και Μπορτολάνι, όμως ένα μεγάλο σουτ του Γκος, μια άμυνα και μια δημιουργία του Φαλ και η νέα σπουδαία εμφάνιση του Πίτερς, έφεραν την νίκη με 79-74, γλιτώνοντας τους «ερυθρολεύκους» από μια πολύ δυσάρεστη κατάσταση και ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 10-8, συνεχίζοντας να κοιτάζουν ψηλά έναντι του 7-11 των Ιταλών.

Στο πρώτο καλάθι του αγώνα από την ιταλική ομάδα, η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν δέκα αναπάντητοι πόντοι, με συστηματική τροφοδότηση του Φαλ χαμηλά και τον Ουόκαπ να ξεκινά θετικά στο μακρινό σουτ, αναγκάζοντας άμεσα σε τάιμ άουτ τον Μεσίνα (10-2 στο 4'). Ο τεχνικός της Αρμάνι έκανε μαζικές αλλαγές και άρχισε να παίρνει επιθετικά αρκετά από τους Τόνουτ και Φλακαντόρι, σταματώντας το ρυθμό των «ερυθρολεύκων» στο σετ παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να απαντήσουν και να προηγηθούν, με επιμέρους 8-17, με «βραχεία κεφαλή» στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-19).

Η Αρμάνι συνέχισε να... κοιμίζει τους Πειραιώτες μέχρι σχεδόν στα μέσα της δεύτερης περιόδου κι ένα τρίποντο του Νέιπιερ της έδινε ξανά το προβάδισμα (24-26 στο 14'). Εκείνος, που ήρθε να «ξυπνήσει» τον Ολυμπιακό, ήταν ο Λαρεντζάκης με ένα σουτ από τα εννέα μέτρα για το 27-26, με τη δική του ενέργεια και τη σταθερή επιλογή του Μιλουτίνοφ στη ρακέτα να αλλάζουν το σκηνικό (34-28 στο 16'). Ο εξαιρετικός Φλακαντόρι, όμως, κρατούσε όρθια την ομάδα του, με το ημίχρονο να κλείνει στο +5 για τους παίκτες του Μπαρτζώκα, μετά από λέι απ του Χάινς για το 40-35.

Ο Πίτερς και ο Κάναν βοήθησαν στο να ξεκινήσει ο Ολυμπιακός με καλό επιθετικό ρυθμό στην τρίτη περίοδο, φέρνοντας γρήγορα τη διαφορά στο +12 (49-37 στο 24'). Ο Φαλ και ο Μιλουτίνοφ, στη συνέχεια, παρέμειναν κυρίαρχοι στο «ζωγραφιστό» και οι νταμπλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν σε διαδοχικές περιπτώσεις και στο +15, απέναντι σε μια Αρμάνι που βασιζόταν μόνο σε μερικές εμπνεύσεις του Νέιπιερ και τις λύσεις του Φλακαντόρι, σκοράροντας πάντως στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Χολ για το 63-50.

Με τον Πίτερς να συνεχίζει σε καλό ρυθμό, όλα έδειχναν να κυλούν χωρίς πρόβλημα για τους γηπεδούχους στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου (68-55). Μια έμπνευση, όμως, του Μεσίνα να περάσει στο παρκέ τον Μπορτολάνι, κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα για την Αρμάνι, που άρχισε να σκοράρει μαζικά πίσω από τα 6.75 μέτρα κι έβαλε πίεση στον Ολυμπιακό, με τον Νέιπιερ να ισοφαρίζει στα 2:50 για τη λήξη με λέι απ, σε ένα φοβερό επιμέρους 6-19 για το 74-74. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γκος ευστόχησε σε σπουδαίο τρίποντο υπό πίεση χρόνου από τη γωνία, ενώ αμέσως μετά ο Φαλ όχι μόνο σταμάτησε τον Μπορτολάνι σε σουτ τριών πόντων, αλλά πάσαρε και στον Πίτερς για ένα εύκολο λέι απ και το 79-74 στα 74" για την εκπνοή, κάτι που θα αποτελούσε και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74

ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ: Ο Μουσταφά Φαλ ανακηρύχθηκε από την Ευρωλίγκα ως MVP του αγώνα και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν επίσης επιβλητικός στη ρακέτα. Είναι εξαιρετικά σημαντικό, όμως, για τον Ολυμπιακό που ο Άλεκ Πίτερς είναι σε θέση κάθε μέρα να ανταποκρίνεται και περισσότερο στον αναβαθμισμένο ρόλο του, κάτι που έκανε και σε αυτό το ματς με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ είχε και έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και κανένα λάθος, προσφέροντας λύσεις και κοντά στη ρακέτα, κάτι που δε συνηθίζει.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα κλειστό παιχνίδι είναι σημαντική κάθε κατοχή, με τον Ολυμπιακό να παίρνει σπουδαιότερα κέρδη από τα δέκα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (14-4), σε σύγκριση με τα επτά λιγότερα λάθη της πολύ καλής Αρμάνι (17-10).