19.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Ολυμπιακός – Άρης 97-73: «Ερυθρόλευκο» σόου κι άνετο προβάδισμα (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Basket League με αντίπαλο τον Άρη κι επικράτησε τόσο εύκολα όσο μαρτυρά το τελικό 97-73.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν την παραμικρή αντίσταση από τους «κίτρινους» οι οποίοι αγωνίστηκαν με όλους κι όλους επτά διαθέσιμους παίκτες. Πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για τη δεύτερη αναμέτρηση της προημιτελικής σειράς που θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (22/4) στο «Nick Galis Hall». Οι νταμπλούχοι Ελλάδας χρειάζονται ακόμα μία νίκη για να τσεκάρουν το εισιτήριό τους για τα ημιτελικά των πλέι οφ και στη συνέχεια θα αφοσιωθούν στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το έργο των γηπεδούχων θα ήταν πολύ εύκολο, καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν δεδομένη και οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με μόλις επτά ετοιμοπόλεμους αθλητές για την αναμέτρηση. Οι Πειραιώτες δεν είχαν πρόβλημα να ξεφύγουν από νωρίς και στο φινάλε του εναρκτήριου κομματιού της αναμέτρησης είχαν ήδη εξασφαλίσει μία διαφορά 16 πόντων (28-12).

Στη δεύτερη περίοδο οι «κίτρινοι» θέλησαν να αντιδράσουν κι «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 για να πλησιάσουν 28-20. Παρ' όλα αυτά δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβρισκαν πολύ εύκολα τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση κι άρχισαν να «χτίζουν» ξανά μεγάλες διαφορές. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 53-36 και τα πάντα είχαν κριθεί.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Άρης εκείνος που ξεκίνησε δυνατά και θέλησε να πλησιάσει. Το έκανε ρίχνοντας τη διαφορά για λίγο σε μονοψήφιο αριθμό, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους Πειραιώτες οι οποίοι «χάιδεψαν» ξανά το... γκάζι και ξέφυγαν. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 73-54 και η τελευταία περίοδος έμοιαζε πλέον με τυπική διαδικασία.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα με τους δύο προπονητές να προσπαθούν να δοκιμάσουν κάποια πρόσωπα και σχήματα και η κόρνα της λήξης βρήκε άνετο νικητή τον Ολυμπιακό με 97-73.

Ο ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν για ακόμα μία φορά ασταμάτητος. Ο Βούλγαρος πάουερ φόργουορντ έμεινε στο παρκέ ακριβώς για είκοσι λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα πέτυχε 23 πόντους και τους συνδύασε με οκτώ ριμπάουντ, πλησιάζοντας σε ακόμα ένα double double. Ξεχώρισε με την απόδοσή του και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 17 πόντους. Για τους ηττημένους ο Νότε ξεχώρισε με 15 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε παιχνίδια που τελειώνουν με τόσο μεγάλη διαφορά είναι προφανές ότι η ομάδα που νίκησε ήταν ανώτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία βέβαια αφορούσαν τους πόντους από λάθη και τους πόντους έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να υπερτερούν και μάλιστα εμφατικά.