25.3 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Ολυμπιακός-Άρης 82-51: Άνετος στα ημιτελικά (pics)

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Άρη τον οποίο νίκησε με 82-51 και τσέκαρε το εισιτήριό του για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι "ερυθρόλευκοι" επέβαλλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό, έχοντας διάθεση να "καθαρίσουν" από νωρίς την υπόθεση πρόκριση, όπως και έγινε. Αντίπαλος στα ημιτελικά ένας εκ των Παναθηναϊκού και Κολοσσού Ρόδου.

Κυρίαρχος από το πρώτο λεπτό ήταν ο Ολυμπιακός που δεν άφησε περιθώρια στον Άρη. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με το σκορ του πρώτο δεκαλέπτου (22-4) να αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Η ομάδα του Καστρίτη σκόραρε με το... σταγονόμετρο, που μεταφράστηκε σε μόλις τέσσερις πόντους.  Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σταθερά σε απόσταση ασφαλείας και τον Άρη να συνδέεται περισσότερο με το καλάθι. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-24.

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν εμφανής, ο Άρης δεν μπορούσε να επιστρέψει στο ματς, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επιβάλλει τον ρυθμό της και να περιορίζει σημαντικά τους "κίτρινους" στο σκοράρισμα. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το ματς να μοιάζει με τυπική διαδικασία και πέρασαν άνετα στον ημιτελικό με 82-51. Εκεί θα περιμένουν τον νικητή του Παναθηναϊκός-Κολοσσός και αν οι "πράσινοι" επικρατήσουν θα έχουμε ντέρμπι "αιωνίων" στα ημιτελικά.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο πολυτιμότερος των "ερυθρολεύκων". Με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Καθολική ήταν η υπεροχή του Ολυμπιακού και αυτό αποτυπώνεται και στον τομέα των ριμπάουντ (40-25).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.