24.9 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Ολυμπιακός-Απόλλων Πάτρας 97-60: «Ξεμούδιασμα» με κεφάτο Πάπας (vid+pics)

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο ΣΕΦ τον Απόλλωνα Πάτρας για την 12η αγωνιστική της Basket League και επικράτησε άνετα με 97-60.

Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτή τη νίκη παραμένουν αήττητοι στο ελληνικό πρωτάθλημα με 12-0 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 10η θέση με 3-9.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν για ακόμα μία φορά ο Σάσα Βεζένκοφ με 15 πόντους (6/7 δίποντα) και 10 ριμπάουντ σε 17 λεπτά συμμετοχής, ολοκληρώνοντας το νταμπλ νταμπλ, ενώ θετικός και κεφάτος ήταν ο Τζορτζ Πάπας με 16π.

Στον αγώνα:

Ο Ολυμπιακός όπως ήταν λογικό μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα με τον Σάσα Βεζένκοφ να έχει 5 πόντους και 5 ριμπάουντ σε μόλις 5 λεπτά συμμετοχής και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 10 πόντων (14-4). Θετικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν και ο Τόμας Ουόκαπ με 4π. και 3 ασίστ αλλά μετά το πρώτο τάιμ άουτ αντικαταστάθηκε από τον Μιχάλη Λούντζη. Το ντεμπούτο του έκανε με την ομάδα της Πάτρας ο Αλόνζο Βέρτζ, ο οποίος ανακοινώθηκε σήμερα και έπειτα από λίγες ώρες βρέθηκε στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι μετά από τα πρώτα λεπτά του ματς βρήκαν ρυθμό και μείωσαν στον 1 πόντο (14-13). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-15 με τον Βεζένκοφ και τον Βερτζ να είναι πρώτοι σκόρερ με 6π.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί προσπέρασαν με τη μικρότερη δυνατή τιμή (19-20) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και έκαναν ένα σερί 14-0 (33-20) με πρωταγωνιστή τον Τζώρτζ Πάπας που σκόραρε δύο φορές πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα 5-0 από τον Απόλλωνα και το σκορ στο 43-30.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου επέστρεψε «ορεξάτος» ο Βεζένκοφ και ξανά με την βοήθεια του Ουόκαπ η ψαλίδα «άνοιξε» στους 20 πόντους (50-30). Ο Γιώργος Μπόγρης σκόραρε το πρώτο του καλάθι στον αγώνα (58-38) και όλοι στο ΣΕΦ τον αποθέωσαν. Ο Σακίλ Μακίσικ με δύο σερί τρίποντα έδωσε στον Ολυμπιακό το μεγαλύτερο προβάδισμα μέχρι εκείνη την στιγμή. (64-38). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 70-44.

Στην τέταρτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν το προβάδισμα αφού αντιμετωπίζουν την Παρασκευή (20/1 21:00) στο κατάμεστο ΣΕΦ την Ρεάλ Μαδρίτης για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Τελικό σκορ: 97-60