23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 76-70: Προκρίθηκε η λογική, την ζόρισε η αξιοπρέπεια (vids)

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά νικώντας την ελλιπέστατη ΑΕΚ με 76-70 και παίρνοντας την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό κυπέλλου της Κυριακής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, που είχε προκριθεί νωρίτερα επί του Προμηθέα. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν Ανκγόλα, Ράουτινς, Παππάς και Λάνκγφορντ, έπαιξαν με δεκάδα μεταξύ των οποίων οι μικροί Καρλής και Γόγολος, όμως ήταν άκρως ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα, το πρώτο ημίχρονο και στην τελευταία περίοδο όταν άγχωσαν τον Ολυμπιακό την ώρα που αυτός νόμιζε ότι όλα είχαν τελειώσει.

Η ΑΕΚ μπήκε με καθαρό μυαλό και έκανε τα αυτονόητα στο ματς. Εκελισε τη ρακέτα της ρισκάροντας μόνο το μακρινό σουτ του Ολυμπιακού και πήγε σε αργές επιθέσεις αναζητώντας την καλύτερη... αργή επιλογή. Με Φλιώνη και Χάμερ επιθετικά και με το αμυντικό πλάνο να βάζει προβλήματα στον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ έφτασε στο 9' στο +4, 14-18, είχε «μουδιάσει» τον αντίπαλο και κρατούσε τον έλεγχο του αγώνα.

Το δεκάλεπτο έληξε με την ΑΕΚ στο 16-18 και ελάχιστα άλλαξαν στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ με απόλυτα καθαρά μυαλό κρατούσε... κοιμισμένο τον Ολυμπιακό, ο Φλιώνης οργάνωνε άριστα, τα ριμπάουντ έμεναν μοιρασμένα παρά τη σαφή υπεροπλία ύψους υπέρ του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβρισκαν ευκαιρία να τρέξουν και το 32-29 του ημιχρόνου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο «ζωντανός στο δεύτερο μέρος, αλλά η τακτική της ΑΕΚ συνέχισε να τον στέλνει σε μακρινά σουτ. Εβαλε κάποια για να πάει στο +9, 45-34, η ΑΕΚ απαντούσε έχοντας και τον Γκρίφιν πλέον συντελεστή στην επίθεση και οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να μη μπορούν να περάσουν τη μπάλα στον Φαλ που δεν είχε αντίπαλο στον μπόι του.

Στο 26' ήρθε η πρώτη διψήφια διαφορά του Ολυμπιακού, 48-38, η επιθετική άνοδος του Βεζένκοφ δίπλα στον Παπανικολάου έδινε και πόντους και πεδίο δράσης στον Φαλ από κοντά, αφού άνοιξε την άμυνα, στο 29' ήρθε το +16, 56-40 και το δεκάλεπτο έληξε με 56-42 και την πλάστιγγα να έχει γείρει εμφανώς. Η τελευταία περίοδος επέστρεψε σε χαμηλό τέμπο, αυτή τη φορά από τον Ολυμπιακό που δεν είχε κανέναν λόγο να κουραστεί εν όψει τελικού, παρά μόνο να διαχειριστεί το παιχνίδι, απέναντι σε μια ΑΕΚ πάντως που ουδέποτε συμβιβάστηκε και συνέχισε να παίζει με πάθος έστω και εξαντλημένη. Το 66-61 στο 38' εκνεύρισε τον Μπαρτζώκα λόγω χαλάρωσης και λαθώς, που επανέφερε τα βαριά όπλα στο παρκέ και έκανε ακόμα πιο τιμητική την υπερπροσπάθεια της ΑΕΚ.

ΕΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣΤΑ: Ο Ολυμπιακός συνάντησε απρόσμενες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο και ήταν ο Κώστας Παπανικολάου αυτός που... ξεσήκωνε τους συμπαίκτες του, έδινε τις λύσεις και κρατούσε τις ισορροπίες μέχρι να βάλει μπροστά τη μηχανή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Στην ΑΕΚ σήμερα έλειπε σχεδόν όλη η περιφέρεια, αλλά τα μεγάλα ύψη έτσι κι αλλιώς λείπουν από επιλογές. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία του σε αυτόν τον τομέα και κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 39-25.