24.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ολλανδία – Ισραήλ 67-74 : Ο Αντβίγια όρθωσε ανάστημα και χάλασε το όνειρο των «οράνιε» (vid)

Την δεύτερη του νίκη στον 4ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ 2022 πήρε το Ισραήλ το οποίο κέρδισε πολύ δύσκολα την Ολλανδία με 74-67, έχοντας και πάλι ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντένι Αντβίγια, και ουσιαστικά αγκάλιασε την πρόκριση του στην επόμενη φάση.

Οι Ολλανδοί από την πλευρά τους έχασαν την μεγάλη ευκαιριά να πάρουν τη νίκη, πληρώνοντας ουσιαστικά την απειρία τους, καθώς έφτασαν να χτίσουν διψήφιες διαφορές, ενώ πλήρωσαν και το 4/14 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα το 2ο δεκάλεπτο ήταν αυτό που επέτρεψε στους εξαιρετικούς και πολύ ομαδικούς «οράνιε» να βάλουν στον ρυθμό τους το Ισραήλ, και μετά το 18-18 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο δεκάλεπτο, βρήκαν τον τρόπο με δυο βολές του Ντε Γιόνγκ να φτάσουν στο +11 (40-29), για να κλείσει το ημίχρονο με 40-32. Οι Ολλανδοί σε αυτό το σημείο του αγώνα είχαν πολυφωνία στην επίθεση με 11/19 δίποντα και 5/11 τρίποντα, την ίδια ώρα που ο Αντβίγια είχε 9 πόντους.

Με την διαφορά στο 51-41 στο 27', το Ισραήλ έτρεξε ένα σερί 12-0, φτάνοντας στο 53-51 με τρίποντο του Μάνταρ, για να καθαρίσει ουσιαστικά το παιχνίδι με 5 συνεχόμενους πόντους ο Αντβίγια ο οποίος έγραψε το 67-62 στο 2'09'' πριν το τέλος.

Ο Ντένι Αντβίγια είχε 21 πόντους (4/8 διπ., 2/3 τριπ.) με τον Γιαμ Μαντάρ να προσθέτει 14 πόντους (1/2 διπ., 4/8 τριπ.). Για την Ολλανδία που έμεινε στο 0-2, ο Ουόρθι Ντε Γιόνγκ σκόραρε 12 πόντους (2/3 διπ., 2/8 τριπ.) και ο Σαρλον Κλούφ, ο οποίος πρώην παίκτης του Ρεθύμνου σκόραρε 11 πόντους (2/2 διπ., 2/4 τριπ.).