19.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ολλανδία – Ελλάδα 72-74: One… Τολιόπουλος show και πέρασε από τη Χάγη η Εθνική (pics+vid)

Η Εθνική Ελλάδας «δραπέτευσε» με μεγάλο διπλό από τη Χάγη νικώντας την Ολλανδία με 74-72, έχοντας σε σπουδαίο βράδυ τον Βασίλη Τολιόπουλο ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους. Κάπως έτσι πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025, φιγουράροντας στην κορυφή του έκτου ομίλου.

Η «επίσημη αγαπημένη» τα... χρειάστηκε έχοντας προβλήματα κι αντιμετωπίζοντας μία ομάδα που αποφάσισε να παίξει ζώνη για σαράντα λεπτά, παρ' όλα αυτά έκανε το καθήκον της και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025.

Πλέον τα επόμενα ραντεβού είναι τον προσεχή Νοέμβριο με δύο αναμετρήσεις απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η «γαλανόλευκη» δεν είχε νατουραλιζέ στη διάθεσή της καθώς ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων στον ώμο, ενώ στο πρώτο ημίχρονο τραυματίστηκε και ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ήταν φανερό από την αρχή ότι οι δύο ομάδες δεν θα έβρισκαν εύκολα ρυθμό στην επίθεσή τους. Ο Τολιόπουλος οργάνωνε εξαιρετικά για τη «γαλανόλευκη» και με τον γκαρντ του Άρη να εκτελεί και να παίρνει βοήθειες από τον Χαραλαμπόπουλο κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά έξι πόντων. Ορισμένα «φτηνά» λάθη όμως επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν 12-12 στο 9'. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Μωραΐτη «έγραψαν» το 12-16 που ήταν το σκορ στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε εφιαλτικά για την «επίσημη αγαπημένη». Το ένα λάθος ακολουθούσε το άλλο και σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορούσε καν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να περάσει το κέντρο. Οι Ολλανδοί δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη την κατάσταση και με σερί 17-0 ξέφυγαν 31-18, προβληματίζοντας έντονα τον κόουτς Σπανούλη. Η μόνη λύση ήταν να «σφίξει» την άμυνα η Ελλάδα και το έκανε πλησιάζοντας 37-30 στο 19' και το ημίχρονο τελείωσε με 39-32.

Η ελληνική αντίδραση συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να παίρνει... φωτιά και να εκτελεί από παντού. Ο 27χρονος άσος ήταν ασταμάτητος και σκόραρε με συνέπεια βοηθώντας την Εθνική όχι μόνο να πλησιάσει αλλά να περάσει και μπροστά με 58-53, έχοντας ανατρέψει ολοκληρωτικά την κατάσταση. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού γηπέδου της Χάγης έγραφε 58-62 και πλέον το μομέντουμ ήταν στην πλευρά της Εθνικής.

Το πρόβλημα στην επίθεση επέστρεψε στο ξεκίνημα του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου και στο πρώτο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό σερί 5-0 και προσπέρασαν 63-62 στο 34'. Η «σκυλομαχία» συνεχιζόταν κι ένα φόλοου του Παπαγιάννη στο 37' «έγραψε» το 66-66. Το τρίποντο του Μωραΐτη στο 38' έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ελλάδα (68-69) και με μία βολή στο 38' το σκορ έγινε 68-70. Ο Σάφτενααρ με δύο βολές ισοφάρισε 70-70 και τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Ολλανδός σέντερ κέρδισε και νέο φάουλ στα 73'' για το φινάλε κι ευστόχησε σε μία για το 71-70. Ο Παπαγιάννης χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ πριν ακολουθήσουν βήματα από τους Ολλανδούς. Στα 29,5'' ο Τολιόπουλος με λέι απ «έγραψε» το 71-72 και πλέον η Εθνική είχε τον πρώτο λόγο. Η άμυνα βγήκε για την Εθνική και ο Χαραλαμόπουλος κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 71-74 και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει με την Ελλάδα να φεύγει με το διπλό με 74-72.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΕΣ: Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν δίχως αμφιβολία ο πολυτιμότερος της Εθνικής στο μεγάλο διπλό στην έδρα της Ολλανδίας. Ο 27χρονος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 8 ασίστ. Σπουδαίος και ο Δημήτρης Μωραΐτης με 14 πόντους, ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφερε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 10 πόντους και ο Γιώργος Παπαγιάννης με κρίσιμες άμυνες στο φινάλε. Από τους γηπεδούχους ο Σάφτενααρ ο οποίος πέρασε μία εξαετία στην Ελλάδα αγωνιζόμενος σε αρκετές ομάδες σταμάτησε στους 13 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική στο πρώτο ημίχρονο είχε υποπέσει σε πάρα πολλά λάθη όμως τα μείωσε αισθητά στο δεύτερο μισό και κάπως έτσι κάλυψε την υπεροπλία των «οράνιε» στον τομέα των ριμπαόυντ. Επίσης κατόρθωσε μ' ένα συμπαθητικό ποσοστό στα τρίποντα (9/24, 37,5%) να φύγει με το διπλό από τη Χάγη.